Wraz z tematem skrajnie niskich temperatur jakie nawiedziły nasz kraj w ostatnim tygodniu, z pierwszych stron portali informacyjnych nie niknie kwestia niebezpiecznego dla naszego zdrowia smogu. Jesteśmy jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie. W naszej stolicy jest tak źle, że władze postanowiły wprowadzić jutro darmową komunikację. Apelują, by kto może został w domu i znacznie ograniczyć aktywność fizyczną na „świeżym” powietrzu. 

Ostatnie dni w Polsce są naprawdę mroźne – zima jest w swoim apogeum i temperatury sięgają nawet – 20 – 30 stopni w nocy.

To zmusza nas wszystkich do intensywniejszego ogrzewania naszych mieszkań i domów, a co za tym idzie – z naszych kominów wydobywa się o wiele więcej dymu niż zazwyczaj. Do tego dochodzą spaliny z naszych samochodów.

Sytuację w Polsce w kontekście smogu można z czystym sumieniem określić jako tragiczną. Nasze miasta znajdują się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast nie tylko w Europie ale także na świecie. Zamiast mgieł mamy groźny dla zdrowia smog okalający nasze miasta.

ZOBACZ TAKŻE – Polska liderem w emisji rakotwórczego benzopirenu

Skala zanieszczyszczenia w Polsce na tle Europy, fot. ke

W związku z tym władze Stolicy podjęły decyzję o udostępnieniu za dramo mieszkańcom Warszawy komunikacji miejskiej, po to by ograniczyć do minimum produkcję niebezpiecznych gazów zatruwających nasze powietrze.

 – Dotyczy to wszystkich dziennych środków komunikacji: tramwajów, autobusów, metra oraz Szybkiej Kolei Miejskiej. Darmowa komunikacja obowiązywać będzie w I i II strefie biletowej, łącznie z liniami L. Także Kolejami Mazowieckim będzie można podróżować za darmo – poinformowały władze Warszawy, dodając że nie jest wykluczone, iż podobnie będzie we wtorek.

Ponadto uprasza się o znaczne ograniczenie wychodzenia na zewnątrz. Dotyczy to w szczególności osób starszych i dzieci – jeśli jest możliwość to należy wyposażyć się w specjalne maski chroniące nasz organizm przed niebezpiecznym powietrzem.

Z naszej strony możemy jedynie zaapelować – nie tylko do Warszawiaków – by w nadchodzących dniach ograniczyć się w podróżach swoimi samochodami i korzystać z komunikacji miejskiej.

bh

...

Zobacz również