Ta informacja zaskoczyła nawet samych ekonomistów. Po pięciu miesiącach roku prawie nie mamy deficytu, a dochody z VAT są o blisko 30 procent wyższe niż przed rokiem.

W ostatnich miesiącach dochody budżetowe wyniosły 143,3 miliardów złotych, a wydatki były niższe jedynie o 200 milionów złotych. Oznacza to, że deficyt wynosi 0,3 procent planu na cały obecny rok, który zakładał 59,3 miliardy deficytu.

Widać, że jesteśmy w okresie boomu: konsumpcja rośnie w tempie powyżej 4 proc., cała gospodarka też. A tak dobre wyniku budżetu to właśnie efekt bardzo dobrej kondycji gospodarki, dzięki któremu szybciej rosną wpływy budżetowe. Do tego dochodzi uszczelnienie systemu podatkowego – komentuje sprawę Piotr Kalisz – ekonomista banku Citi Handlowy.

Ekonomiści zwracają uwagę, że dużą zasługę sytuacji stanową dochody z VAT, które przyniosły budżetowi aż 15,9 miliardów złotych. Przewyższyły one wynik z zeszłego roku aż o 30 procent.

Kolejny miesiąc potwierdza bardzo dobrą sytuację budżetu. Wzrost po stronie VAT to efekt nie tylko zmiany terminów rozliczeń między fiskusem a firmami, jak można było sądzić, tylko solidna poprawa związana z koniunkturą w Polsce – mówi Grzegorz Ogonek, ekonomista BZ WBK.

 

...

Zobacz również