Wielu Polaków nie wie, że choć kwota wolna od podatku w Polsce jest bardzo niska, to dla posłowie i senatorowie nie mają się o co martwić. Jeśli chodzi o diety poselskie to wynosi ona prawie 27,5 tysiąca złotych. Stawia to polityków w 10-krotnie lepszej sytuacji niż przeciętnego obywatela. 

Warto przy tym nadmienić, że kwota wolna od podatku dla przeciętnego Polaka wynosi obecnie 3091 złotych, a od 2008 roku podniosła się o… 2 złote. Mimo to, rzecznik rządu Kidawa-Błońska zapewniła wyborców, iż Polacy mogą zapomnieć o podniesieniu kwoty wolnej od podatku, a politycy PO nie są populistami.

Podczas gdy przeciętny Polak może sobie odliczyć sobie 556,02 zł, poseł aż 5,500 zł. Roczna kwota dla diet poselskich to 27,360 zł. Suma ta wynika z ustawy o PIT, która stanowi o dietach osób wykonujących czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich. Do takowych zaliczają się posłowie i senatorowie. Jeśli dodamy do tego tradycyjną kwotę wolną, a funkcjonariusze publiczni są do tego uprawnieni, to przekraczamy 30 000 złotych.

Dzięki przywilejom członkowie Sejmu razem oszczędzają rocznie 2,5 miliona złotych. Póki co, niska kwota wolna od podatku uderza głównie w osoby zagrożone skrajnym ubóstwem.

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: money.pl

Zobacz również