Prawo i Sprawiedliwość szykuje bardzo duże zmiany w funkcjonowaniu polskich samorządów. Mają one gruntownie zmienić to jak wygląda obecnie „robienie polityki” na tym szczeblu. 

W zamyśle zmian Prawo i Sprawiedliwość chce walczyć z lokalnymi „księstewkami”, które tworzą się w polskich samorządach i trwają w wielu miejscach właściwie od pierwszych lat po transformacji ustrojowej.

Do projektu dotarli reporterzy RMF FM Patryk Michalski i Mariusz Piekarski. Projekt zakłada m.in. likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych, dwie kadencje dla burmistrzów i prezydentów miast oraz całkowite zniesienie głosowania korespondencyjnego.

W praktyce ma oznaczać to „koniec lokalnych grup interesów i prezydentów czy burmistrzów, którzy rządzą nawet 20 lat” – Projekt nowej ordynacji wyborczej trafi do Sejmu jeszcze w piątek – poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Ojciec posła Brejzy

Jako przykład takiego złego funkcjonowania samorządu politycy PIS wskazują Inowrocław, gdzie rządzącemu od 15 lat Ryszard Brejza (ojciec posła PO Krzysztofa Brejzy) zarzuca się stworzenie niemożliwego do obalenia układu, w którym sieć wzajemnych zależności sprawia, że przegranie przez wieloletniego prezydenta wyborów stało się niemożliwe. Niedawno wyszły na jaw m.in. fikcyjne faktury, za pośrednictwem których z inowrocławskiego ratusza wyprowadzano duże ilości pieniędzy.

Zmiany w ordynacji mają również wzmocnić transparentność wyborów. Na komisje wyborcze zostanie nałożony obowiązek prowadzenia transmisji z lokalu wyborczego oraz przechowywania ich przez dwa lata. Ponadto, przewodniczący komisji wyborczej będzie miał obowiązek sprawdzić każdą kartę do głosowania i w obecności wszystkich członków komisji oznajmić.

Komentatorzy uważają, że zmiany proponowane przez partię rządzącą są w pewien sposób, odpowiedzią na składane w przeszłości przez nią samą pretensje co do przebiegu głosowania.

Partia rządząca zapowiada, że zmiany ta wejdą w życie po wyborach parlamentarnych w 2019 roku nie będą miały one wpływu na najbliższe wybory.

Źródło: wrealu24

Tak żyje Andrzej Duda [ZDJĘCIA]

Tak upamiętnia się Smoleńsk - znane pomniki w Polsce i na świecie [ZDJĘCIA]

...

Zobacz również