Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret o stworzeniu na terenie czarnobylskiej strefy popromiennej specjalnego rezerwatu przyrody. Czarnobylski Radiacyjno-Ekologiczny Rezerwat Biosfery obejmie terytorium 227 tysięcy hektarów.

Czarnobylski Radiacyjno-Ekologiczny Rezerwat Biosfery powstanie na terytorium rejonów poleskiego i iwanowskiego, które wchodzą w skład obwodu kijowskiego. Jak informuje oficjalna strona internetowa prezydenta Ukrainy, odpowiedni dekret został podpisany przez Poroszenkę 26 kwietnia.

Data nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie dziś mija równo 30 lat od momentu tragicznych zdarzeń na terenie czarnobylskiej elektrowni. Naukowcy zajmujący się badaniami okolicznej przyrody twierdzą zgodnie, że poziom skażenia radioaktywnego okolicznych terenów jest wciąż wyższy niż w innych rejonach Ukrainy, jednak nie zagraża on już zdrowiu ludzi.

Okolice opuszczonego miasta Prypeć, które powstało pierwotnie jako osiedle mieszkaniowe stworzone specjalnie dla pracowników pobliskiej elektrowni jądrowej, cieszą się w ostatnich latach niesłabnącą popularnością. 27 kwietnia 1986 roku, dzień po katastrofie w czarnobylskiej elektrowni, mieszkańcy miasta zostali ewakuowani przez radzieckie władze i od tamtej pory miasto jest swoistym skansenem sowieckiej rzeczywistości. Prypeć odwiedzają turyści z całego świata, co dostrzegają powoli ukraińskie władze, które starają się aby strefa popromienna mogła przynosić państwu zyski.

Józef Gawron, źródło: Interfax

Zobacz również