Vincent Lambert nie żyje, miał tylko 42 lata

Vincent Lambert nie żyje, miał tylko 42 lata Źródło: Facebook/ Je soutiens Vincent

Vincent Lambert zmarł - tę przykrą wiadomość przekazała jego rodzina. Kilka dni temu odłączono aparaturę, która podtrzymywała go przy życiu. Zdecydował o tym sąd, choć przeciwni tej decyzji byli rodzice mężczyzny.

Vincent Lambert od 10 lat pozostawał w stanie wegetatywnym. Miał poważnie uszkodzony mózg, a przy życiu podtrzymywała go medyczna aparatura. Ta sprawa była bardzo głośna - o jego los toczyła się bowiem sądowa batalia. Rodzice mężczyzny nie chcieli przerywać zabiegów przedłużających jego egzystencję, z kolei żona i dzieci nie widzieli szansy na pozytywne zakończenie i dążyli do zakończenia tego, co nazywali "uporczywą terapią". 

Vincent Lambert zmarł. Sąd zdecydował o odłączeniu maszyn

Sąd Kasacyjny ostatecznie przychylił się do wniosku żony i dzieci. Ich stanowisko popierali też lekarze. Ich zdaniem Vincent Lambert nie odzyskałby już przytomności. Tym samym 3 lipca odłączono Lamberta od aparatury podtrzymującej życie. Mężczyzna zmarł w czwartek o 8:24 w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims. Miał 42 lata, a o jego śmierci poinformowała rodzina. 

Z decyzją sądu trudno było pogodzić się rodzicom Lamberta, którzy do końca walczyli o utrzymanie terapii. Matka zmarłego prosiła o interwencję ONZ, groziła oskarżeniem lekarza, który wyłączy maszyny, o morderstwo z premedytacją. Ich zdaniem Vincent nie umierał.

- Tym razem to koniec. Nasi prawnicy w ostatnich dniach robili co w ich mocy i starali się wyegzekwować apel ONZ o zawieszenie decyzji sądu. Na próżno - napisali rodzice, Viviana i Pierre Lambert, w otwartym liście.

Sprawa Lamberta dzieli Francuzów. Eutanazja czy uporczywa terapia?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

To nie była pierwsza decyzja sądu o zaprzestanie zabiegów podtrzymujących życie Vincenta Lamberta. Wcześniej podjęto ją w 2013 roku, ale są administracyjny uznał, że opieka musi zostać przywrócona. Wszystko dlatego, że nie poinformowano o tym rodziców. Powtórnie wrócono więc do zabiegów, miesiąc po ich przerwaniu.

Francuzi są w tej sprawie podzieleni. Zdaniem części społeczeństwa, odłączenie Lamberta od aparatury jest rodzajem eutanazji. Inni uważają, że stosowano wobec niego uporczywą terapię, która niepotrzebnie przedłużała jego cierpienie. Eutanazja i pomoc w samobójstwie są we Francji nielegalne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Chylińska tym razem przeszła samą siebie. Pospadacie z krzeseł na ten widok. Fani do teraz nie mogą dojść do siebie!
  2. Ujawniono prawdę o tożsamości Danuty Wałęsy. Te informacje elektryzowały miliony Polaków. Zdębiejecie! Nikt o tym wcześniej nie wiedział
  3. Totalna przesada. W mediach pojawiły się informacje, że Zenek Martyniuk nie żyje
  4. Rodzina Anny Przybylskiej podjęła zdumiewającą decyzję. Dzieci zmarłej aktorki tego bardzo potrzebują
  5. Dopiero teraz ta informacja dostała się do polskich mediów. Aktorka serialu "Ranczo" siedziała w areszcie, odbierze wam mowę
  6. Pilny alarm IMGW w TVN na piątek i sobotę dla połowy Polski. Sytuacja jest bardzo poważna, lepiej zostańcie w domach
  7. 14-letnia Roksana Węgiel wygina się w stroju kąpielowym. Będziecie w szoku, potworna burza w sieci (FOTO)

Źródło: TVN Info, Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News