UWAGA! Te rzeczy z IKEI są silnie rakotwórcze, pozbądź się ich jak najszybciej

UWAGA! Te rzeczy z IKEI są silnie rakotwórcze, pozbądź się ich jak najszybciej Źródło:

W wyrobach powstających z wykorzystaniem TDI, która jest produkowana przez niemiecki koncern BAFS, może znajdować się rakotwórcza substancja. Trwa proces wycofywania zagrożonych wyrobów z rynku.

W części m.in. materacy, poduszek czy mebli tapicerowanych może znajdować się kancerogenny związek chemiczny 1,4-dicholorobenzen.

Błąd techniczny

Niemiecki koncern BASF podaje, że na skutek błędu technicznego ok. 7,5 tys. ton TDI (2,4- diizocyjanianotoluenu) zastało skażone rakotwórczym dicholorobenzemem. Część zanieczyszczonego surowca trafiła także do Polski. Według zapewnień przedsiębiorstwa nie stwarza on bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, ale firma obecnie wycofuje produkt z rynku. Spośród 7,5 tysiąca ton wyprodukowanego oraz rozdystrybuowanego do mniejszych odbiorców zanieczyszczonego TDI, udało się wycofać ok. 5 tysięcy ton wadliwego surowca. Pozostałe 2,5 tys. ton zostało już przetworzone oraz zużyte do produkcji m.in. mebli tapicerowanych czy pianek materacowych.

Ostrzeżenie Instytutu Ochrony Praw Konsumentów

Instytut ostrzega przed nieuczciwymi praktykami związanymi ze sprzedażą felernych mebli, które mogą być wyprzedane po zaniżonych cenach. Jak podaje IOPK, BASF dostarczyła TDI aż do 50 producentów materiałów piankowych, którzy przekazali je do kolejnych dystrybutorów po uprzednich stosownych obróbkach.

TDI 2,4 dizocyjanianotoluenu

TDI jest to związek chemiczny, który jest wykorzystywany do produkcji tworzyw poliuretanowych, m.in. pianek, materacy, poduszek mebli tapicerowanych, elementów wnętrz samochodów czy obuwia.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News