Uwaga! Szykuje się coś grubego? Rada Adwokacka nagle oferuje darmową pomoc ewentualnym zatrzymanym na protestach

Uwaga! Szykuje się coś grubego? Rada Adwokacka nagle oferuje darmową pomoc ewentualnym zatrzymanym na protestach Źródło:

Czy szykuje się coś grubego? Pod Sejmem trwają demonstracje zorganizowane przez środowiska sprzeciwiające się polityce rządu PiS. W związku z pierwszą zadymą nikt nie został zatrzymany. Pojawił się jednak komunikat Okręgowej Rady Adwokackiej, która deklaruje darmową pomoc prawną dla osób, które będą miały problemy w związku z udziałem w manifestacjach. Co to oznacza? Temat wywołał skrajne reakcje. Jedni są zachwyceni gestem adwokatów, a inni oskarżają ich o próbę podsycania nastrojów i wywołania awantury. 

- Szanowni Państwo, w związku z licznymi prośbami pochodzącymi zarówno od obywateli, jak również od organizacji pozarządowych o wskazanie adwokatów gotowych do świadczenia pomocy prawnej dla osób ewentualnie zatrzymanych podczas demonstracji pod Sejmem RP oraz wobec deklaracji adwokatów napływających do Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie o gotowości do świadczenia tego rodzaju pomocy prawnej pro bono uprzejmie informujemy, że Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie prowadzi listę adwokatów, którzy zadeklarowali chęć świadczenia pomocy prawnej pro bono w najbliższych dwóch dniach dla osób zatrzymanych w związku z demonstracją odbywającą się pod Sejmem RP - czytamy w komunikacie.

Co to oznacza? Czy planowana jest jakaś ostrzejsza forma protestu przeciwko rządowi PiS? Nie wiadomo, ale pewne jest jedno. Za samo stanie pod Sejmem nikt nie został dotychczas ukarany. Policja nie wyciągnęła również konsekwencji od osób, z którymi wdała się w szarpaninę. Czy to się zmieni? Nie wiadomo. Warto jednak zaznaczyć, że warszawscy prawnicy oferują darmowe usługi dla manifestantów tylko przez najbliższe dwa dni.

Pojawiły się dwie koncepcje. Według pierwszej, Rada Adwokatów obawia się, iż władza zacznie represjonować pokojowych uczestników, dlatego prawnicy chcą nieodpłatnie pomóc i uspokoić demonstrantów. Według drugiej, adwokaci w ten sposób prowokują manifestantów do znacznie ostrzejszego wyrażenia swojego sprzeciwu. Niektórzy odbierają gest Rady właśnie jako podsycanie do grubej zadymy. Ewentualne zamieszki i konieczność użycia przez policję broni gładkolufowej i armatek wodnych mocno uderzyłaby bowiem w Prawo i Sprawiedliwość.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News