Najstarsza katolicka uczelnia w Stanach Zjednoczonych ogłosiła, że wprowadza preferencje dla potomków czarnych niewolników przy naborze na studia. Według władz uczelni, są to oficjalne przeprosiny za udział w handlu niewolnikami.

Georgetown University w Waszungtonie istnieje od 1789 i od początku swojego istnienia placówka jest prowadzona przez jezuitów. Jak się okazuje, ta najstarsza w USA katolicka uczelnia ma swój wkład w handlu niewolnikami, za który teraz chce przeprosić.

Władze placówki w czwartek opublikowały bowiem raport, w którym przyznały się do sprzedaży 272 czarnoskórych niewolników w 1838 roku. Dwóch stojących wtedy na czele placówki jezuitów w ten sposób chciało pozyskać fundusze na spłatę długów. Sprzedani ludzie trafili na plantacje do Maryland w stanie Luizjana.

Teraz, 178 lat po tamtej sprzedaży niewolników, władze Georgetown University zdecydowały się na „gest zadośćuczynienia”. Ogłosiły, że będą faworyzować podczas naboru na studia potomków niewolników, a zwłaszcza potomków tych ludzi, których uczelnia sprzedała w 1838 roku.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: polsatnews.pl, gazetaprawna.pl
pt

...

Zobacz również