W piątek 11 sierpnia, zmarł najstarszy mężczyzna świata. Jego wiek był oficjalnie potwierdzony, czego dowodem jest zeszłoroczny zapis w Księdze rekordów Guinnessa. Odszedł w wieku 113 lat, miesiąc przed swoimi 114 urodzinami.

Jisra’el Kristal urodził się jako Izrael Icek Kryształ 15 września 1903 roku w Żarnowie. Pochodził z ortodoksyjnej rodziny żydowskiej i był synem Mosze-Dawida i Bruchy Kryształów. W 1920 roku wyjechał do Łodzi, gdzie pracował w cukrowni. Tam też poślubił swoją pierwszą żonę, Haje Fajgę Frucht, a w późniejszym okresie otworzył własną fabrykę słodyczy.

W Łodzi też zastała go II wojna światowa. Po włączeniu tego miasta do Rzeszy i utworzeniu w nim getta, był jego więźniem. Tam też zginęły jego dzieci. Później deportowano go do obozu Auschwitz-Birkenau, którego niestety nie przeżyła jego żona.

Gdy skończyła się wojna powrócił do Łodzi i ponownie otworzył w niej fabrykę słodyczy. W 1947 roku po raz drugi ożenił się, a trzy lata później wyemigrował do Izraela, gdzie na stałe mieszkał w Hajfie. Do Księgi rekordów Guinnessa wpisano go 11 marca 2016 roku.

 

Jisra’el Kristal/fot. wikipedia.org

ZOBACZ TAKŻE

https://www.youtube.com/watch?v=BDQNFq1uh2w

źródło: msn.com

...

Zobacz również