Gdzie na Urlop 2019? Zaplanuj go już dziś

Gdzie na Urlop 2019? Zaplanuj go już dziś Źródło: pixabay.com/Stevebidmead

Urlop 2019 - kiedy go zaplanować i jaką destynację podróży wybrać? Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, więc już teraz możesz zastanowić się i zacząć przygotowania do tego najbardziej wyczekiwanego okresu w roku. Opcji jest oczywiście wiele, aż trudno zdecydować tylko na jedną z nich.

Urlop 2019 - najwięcej osób decyduje się na niego w najgorętszym sezonie, czyli w lipcu i sierpniu. W większości najchętniej wybierane miejsca podróży można odwiedzić również jesienią. Wtedy będziemy mogli spokojnie przespacerować się brzegiem morza lub wybrać się na szlak i nie natkniemy się na tłumy ludzi.

Urlop 2019: Chorwacja, Malediwy, czy polskie morze?

Na wakacje najchętniej wybieramy ciepłe miejsca, które nie zrujnują naszego domowego budżetu, a pozwolą choć na chwilę odpocząć od codziennych obowiązków. 

Najpopularniejsze miejsca to: Cypr, Chorwacja, Bułgaria, Fuertaventura, Egipt. Fantastyczna pogoda, w miarę tanio i prawie egzotycznie. Wycieczka w te miejsca nierzadko jest mniej kosztowna niż tygodniowy pobyt nad polskim morzem, gdzie nikt nam nie zagwarantuje pogody i miejsca na plaży. Większość z nas przynajmniej raz była nad Bałtykiem i zdaje sobie sprawę, że nawet, kiedy w centrum kraju temperatury dochodzą do 30 stopni Celsjusza, we Władysławowie, czy Ustce wieje, termometr pokazuje niespełna 20 stopni, a temperatura wody jest wręcz lodowata.

Jeśli dysponujecie większym budżetem, możecie wybrać jeden z egzotycznych krajów azjatyckich lub wciąż niedocenianych państw Ameryki Południowej. Tajlandia, Dominikana, Indonezja, Kuba i Mauritius to jedne z głównych destynacji, których budżet może sięgnąć nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wniosek o urlop wypoczynkowy. Ile dni urlopu w podaniu?

Jeśli jesteście zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, jednym z waszych uprawnień jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak aby z tego prawa skorzystać należy, wypełnić wniosek urlopowy. Kodeks Pracy jasno nie określa, jak ma on wyglądać. Pracownik musi przedłożyć swój wniosek pracodawcy lub przełożonemu i czekać aż zostanie on zatwierdzony, dopiero wtedy może z niego skorzystać.

Co powinno znaleźć się w takim wniosku? Przede wszystkim dane pracownika: imię, nazwisko, pełniona funkcja lub stanowisko. I prośba o udzielenie urlopu w konkretnie podanym terminie. No i najważniejsze, czyli podpis, bez niego się nie obejdzie.

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego, który jest w pełni płatny:

 • 20 dni - gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
 • 26 dni - gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Wyraźnie widać, że o wymiarze urlopu wypoczynku decyduje staż pracy, jednak do niego dolicza się niektóre okresy nauki:

 • zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej - 3 lata,
 • średniej szkole zawodowej - 5 lat,
 • średniej szkole zawodowej dla absolwentów równorzędnych szkół zawodowych - 5 lat,
 • średniej szkole ogólnokształcącej - 4 lata,
 • szkole policealnej - 6 lat,
 • szkole wyższej - 8 lat.

 1. Światowy Dzień Pszczół - kiedy wypada w tym roku?
 2. Kiedy Światowy Dzień Hamburgera? Miłośnicy bułek z mięsem mają swoje święto
 3. Kiedy jest Dzień Grilla? Wiosna już w pełni, można świętować
 4. Ile lat pracy do emerytury? Okresy składkowe i wiek emerytalny
 5. Urlop okolicznościowy - z jakiej okazji można go wziąć?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News