Uniwersytet poparł zwiększenie płacy minimalnej, a teraz masowo zwalnia ludzi

Uniwersytet poparł zwiększenie płacy minimalnej, a teraz masowo zwalnia ludzi Źródło: źródło/flickr.com, wikimedia.org

Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (UC Berkeley) gorąco popierał pomysł na wprowadzenie w Kalifornii minimalnej płacy na poziomie 15 dolarów za godzinę. Tydzień po tym jak Jerry Brown, gubernator Kalifornii, ogłosił, że od 2022 roku zostanie ustanowiona taka płaca, kanclerz UC Berkeley ogłosił, że zwolnionych zostanie 500 osób.

Choć ogół Kalifornijczyków poczeka jeszcze sześć lat na ustanowienie 15$ za godzinę płacą minimalną, ta obowiązuje już na Uniwersytecie Kalifornijskim. Postarała się o to kierująca całym UC Janet Napolitano. Była sekretarz bezpieczeństwa krajowego już w zeszłym roku zapowiedziała, że minimalna płaca wynosząca 15 dolarów zostanie wprowadzona na uczelni w roku akademickim 2015/2016.

Pomysł Napolitano poparły wszystkie oddziały uniwersytetu. Poparł go także UC Berkeley, którego deficyt wyniósł w minionym roku 109 mln dolarów, a w obecnym ma osiągnąć poziom 150 mln. Jak się jednak okazało, wielu pracowników tego ośrodka buntuje się teraz przeciw nowej płacy minimalnej. Kanclerz UC Berkeley, Nicholas Dirks, ogłosił bowiem, że pracę straci pół tysiąca ludzi.

Co ciekawe, jeszcze kilka dni przed podpisaniem przez Jerry'ego Browna ustawy, Centrum badań Pracy UC Berkeley bardzo chwaliło nowe prawo. Eksperci wskazywali na korzyści jakie niesie ustawa biedniejszym rodzinom.

Całkiem inne zdanie wyraził Ken Jacobs, przewodniczący Centrum, po tym, kiedy okazało się, że w UC Berkeley szykują się masowe zwolnienia: "Wysoka płaca minimalna to duży problem dla Kalifornijczyków o niskich wynagrodzeniach, dla ich rodzin i ich dzieci".

W sprawie minimalnej pensji na poziomie 15 dolarów wypowiedziało się także lewicowe czasopismo Mother Jones - "To nie może być całkowicie nieszkodliwe".

Pracownicy UC Berkeley, którzy czują się najbardziej zagrożeni utratą pracy, już wzięli się do działania. Chcą teraz przekonać władze uczelni, że wprowadzenie płacy minimalnej to zły pomysł.

Płaca minimalna na poziomie 15 dolarów za godzinę nie obowiązuje oficjalnie jeszcze w żadnym z amerykańskich stanów. W Kalifornii ta jest jak na razie na poziomie 10 dolarów za godzinę.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO
Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: investors.com pt Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News