Jak podaje Financial Times, Unia Europejska wprowadzi kolejne ograniczenia wiekowe dla użytkowników portali społecznościowych i aplikacji takich jak Facebook, Instagram i Snapchat. Internauci będą mogli z nich korzystać, jeśli ukończą 16 lat (do tej pory 13). To cios w gimnazjalistów, którzy są potężną grupą odbiorców. Czy skuteczny?

Zmiany w przepisach, które były od dawna dyskutowane w Unii Europejskiej, mają wejść od 2018 roku. Osoby poniżej 16. roku życia będą mogły korzystać z wymienionych portali społecznościowych i aplikacji jedynie za zgodą rodziców. Parlament Europejski zdecydował, że poszczególne państwa członkowskie będą mogły poczynić wyjątki i obniżyć wiek z 16 do 13 lat, co teoretycznie może uchronić polskich gimnazjalistów przed zmianami w prawie. O tym zdecyduje już polski ustawodawca. To szczególnie istotne, ponieważ gimnazjaliści są grupą odbiorców, wśród których portale i aplikacje są szczególnie popularne i na których rodzą się wszelkie trendy, zarówno te pozytywne, jak i te szkodliwe.

Problem polega na tym, że Facebook już teraz jest dostępny dla osób, które skończyły 13 lat, aczkolwiek ograniczenie łatwo obejść wpisując fałszywą datę urodzenia. Według specjalistów, portale będą wymagały skanu dokumentu lub przypisania karty kredytowej, co utrudni obchodzenie zakazów.

Unia zapowiada wysokie kary dla portali i aplikacji, które nie będą przestrzegać przepisów i nie wprowadzą efektywnych systemów ograniczających możliwość korzystania młodym osobom. Mówi się nawet o grzywnach w wysokości do 4% światowego obrotu. To gigantyczne sumy.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: Financial Times, komputerswiat.pl

...

Zobacz również