To nie pierwszy raz kiedy Unia Europejska ma już dość zachowania polskiego rządu. Parlament Europejski właśnie zdecydował się wykluczyć Polskę.

W głosowaniu przytłaczającą ilością 456 głosów za,  115 przeciw, w tym m.in. ze strony PiSu, europosłowie zgodzili się na utworzenie Prokuratury Europejskiej. Nowa instytucja będzie zajmowała się ściganiem przestępstw wobec budżetu UE, oraz międzynarodowych przekrętów z podatkiem VAT.

Plany powołania Prokuratury Europejskiej spowodowały bardzo burzliwe debaty o „zagrożonej suwerenności” w Holandii. Mimo wszystko to Polska i Węgry są na cenzurowanym i zostały wykluczone z prac nad i w powołanej do życia instytucji. Warszawa i Budapeszt, to wielcy beneficjenci polityki spójności, a Prokuratura Europejska ma zajmować się właśnie wspólną kasą UE. Zacznie działać pełną parą od 2020 r., więc wraz z początkiem nowego budżetu Unii.

 – Wydawanie funduszy w Polsce jest nadal bardzo poprawne, ale na Węgrzech widać coraz większe problemy korupcyjne. Może dlatego, że ekipa Viktora Orbána rządzi już tyle lat. Z czasem okaże się, co będzie dziać się w Polsce przy sądownictwie osłabianym przez polityków i upolitycznionej prokuraturze – tłumaczy jeden z urzędników UE

Polska zazwyczaj opowiadała się za takimi inicjatywami i nie znajdowała się poza mniejszymi klubami w UE.

 – Nawet jeśli Polska ma szczere zastrzeżenia do Prokuratury Europejskiej, to choćby ze względów wizerunkowych lepiej byłoby być w środku tej wzmocnionej współpracy. A tak pokazuje, że we wszystkim jest w Unii z boku – mówi jeden z unijnych dyplomatów.

Prezydent Macron w swoim przemówieniu programowym zaapelował aby Prokuratura Europejska zajmowałą się także międzynarodową przestępczością oraz terroryzmem.

Źródło: onet.pl

Armenia rozgromiona! MEMY po miażdżącym zwycięstwie reprezentacji


Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Nie do wiary! Czego uczyli się nasi politycy


Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!

...

Zobacz również