Iwanna Kłympusz-Cyncadze, wicepremier Ukrainy oświadczyła, że jej kraj jest gotowy przeprosić Polskę za Rzeź Ukraińską, jednak pod konkretnymi warunkami jakie musi spełnić polska strona. 

Kłympusz-Cyncadze w rozmowie z „Rzeczpospolitą” oświadczyła, że jej kraj stara się aktualnie „zaprowadzić porządek” w swojej historii, która została sfałszowana przez sowieckich propagandzistów. Jak przekonuje wicepremier Ukrainy – w kontekście działalności UPA – w bardzo wielu przypadkach „ktoś inny” podszywał się pod Ukraińców i dokonywał zbrodni w ich imieniu.

Natomiast w odniesieniu do ludobójstwa dokonanych na Polakach przez Ukraińców, Kłympusz-Cyncadze stwierdziła, że do rozwiązania tego problemu potrzebna jest specjalna komisja historyczna złożona z Polaków i Ukraińców.

Wspomniana komisja złożona z historyków powinna według ukraińskiej wicepremier zbadać dokładnie czy to rzeczywiście Ukraińcy dokonali Rzezi Wołyńskiej (a nie podszywający się pod nich sowieci). Ukraińska polityk oświadczyła również, że jej kraj będzie gotowy przeprosić za zbrodnie jeśli Polakom uda się udowodnić, że przywódca UPA, Roman Szuchewycz jest odpowiedzialny za ludobójstwa na Polakach.

 –  Historycy muszą dopiero ustalić, czy Szuchewycz zrobił coś złego innym narodom. Jeśli tak, to będziemy musieli spuścić nasze głowy przed najbliższymi sąsiadami i przeprosić za te straszne rzeczy – o ile rzeczywiście zostały dokonane – powiedziała Ukraińska wicepremier.

Jak również przyznaje Kłympusz-Cyncadze, Szuchewycz jest dla wielu Ukraińców i dla niej samej bohaterem narodowym, który zasłużył się w budowie niepodległego państwa.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: rzeczpospolita

...

Zobacz również