W ostatnich miesiącach można zauważyć kolejne spięcia na linii Polska-Ukraina. Ich powodem nie są jednak wydarzenia obecne, a te które miały miejsce dziesiątki lat temu.

Tym razem chodzi o rzekome polskie ludobójstwo. W ukraińskim sejmie znalazł się bowiem „Projekt uchwały o upamiętnieniu ofiar ludobójstwa, dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951”.

Nie opublikowano jeszcze pełnego tekstu projektu uchwały, jednak można podejrzewać, że jest polityczny odwet za przyjęcie przez polski sejm uchwały o ukraińskich zbrodniach na Polakach. Została ona przyjęta 22 lipca.

Uchwała polskiego sejmu spotkała się na Ukrainie z fatalnym odbiorem. W tej kwestii wypowiadali się między innymi Borys Tarasiuk (były szef ukraińskiego MON), który stwierdził, że „polski rząd podkładają ładunek wybuchowy w stosunkach między Kijowem a Warszawą” oraz prezydent Petro Poroszenko. Ten ostatni sprawę potraktował nieco łagodniej, odwołując się do słów Jana Pawła II. Jego zdaniem, w kwestiach historycznych zarówno Polska jak i Ukraina powinny kierować się mottem „przebaczamy i prosimy o wybaczenie”.

źródło: onet

...

Zobacz również