Ukraina na dobre zrywa z komuną. Władze zmieniły ponad 50 tys. komunistycznych nazw

Ukraina na dobre zrywa z komuną. Władze zmieniły ponad 50 tys. komunistycznych nazw Źródło: źródło: flickr.com

Rok 2016 zostanie na Ukrainie zapamiętany jako rok wielkiej walki z komunistyczną przeszłością. Ukraińcy w ciągu 12 miesięcy zdołali zmienić kilkadziesiąt tysięcy nazw miejscowości, ulic, placów nawiązujących do komunizmu. Udało się im też obalić prawie 2,5 tys. pomników "tytanów" komunizmu.

Ukraińskie władze musiały wykazać się nie lada kreatywnością, by wymyślić nazwy dla 1000 miejscowości, które utraciły swoje stare, te nawiązujące do komunistycznych czasów. To jednak nie wszystko - nowe brzmienie zyskało także 51,5 tys. ulic i placów u naszych wschodnich sąsiadów.

Ukraińcy nie poprzestali jednak tylko na zmianie nazw ulic i miast. W całym 2016 roku na Ukrainie obalonych zostało 2389 pomników wzniesionych ku chwale komunistycznych dygnitarzy. Z tego 1320 przedstawiało sylwetkę Włodzimierza Lenina, a kolejnych 1069 było wzniesionych na cześć innych bohaterów komunizmu.

Kijowski IPN jest dumny z takich efektów obowiązywania ustawy dekomunizacyjnej. Jak stwierdził Wołodomyr Wiatrowycz, stojący na jego czele, Ukraina zrobiła w całym 2016 roku więcej dla zerwania z totalitarną przeszłością niż od odzyskania swojej niepodległości w latach 90. XX wieku.

 - Rok 2016 stał się rokiem dekomunizacji na Ukrainie. W trakcie obowiązywania ustawy dekomunizacyjnej Ukraina uczyniła więcej dla pokonania dziedzictwa totalitarnej przeszłości, niż w całym okresie swojej niepodległości - mówił Wiatrowycz.

Szef ukraińskiego IPN oświadczył, że takie działanie ma także niebagatelne znaczenie, jako dowód na to, że Ukraina chce zintegrować się i być bliżej Unią Europejską.

 - Zmiany, które można zauważyć na mapie kraju, czy w każdej z jego miejscowości, są niezbędnym elementem naszej integracji z demokratyczną Europą - podkreślał Wiatrowycz.

Pakiet ustaw dekomunizacyjnych ukraiński parlament przyjął w kwietniu 2015 roku. Te weszły w życie miesiąc później. Prawo dekomunizacyjne zabrania propagowania systemów totalitarnych komunistycznych i nazistowskich. Co więcej, system komunistyczny, który sprawowany był na Ukrainie w latach 1917-1991 uznano za system przestępczy.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News