Sąd w Warrington uznał, że policja jest winna śmierci 96 kibiców podczas półfinałowego meczu Pucharu Anglii w 1989 roku. Po 27 latach uznano, że zaniedbania policji były do tego stopnia duże, że można mówić o „nieumyślnym zabójstwie”.

Podczas półfinałowego meczu Pucharu Anglii 15 kwietnia 1989 roku na Hillsborough – stadionie Sheffield Wednesday w Sheffield pomiędzy Liverpoolem FC a Nottingham Forest doszło do tragedii, która pochłonęła 96 ofiar śmiertelnych.

Początkowo sądowe wyroki za winnych tragedii wskazywały „niewłaściwie zachowujących się kibiców” co doprowadziło do „przypadkowej śmierci” dziesiątek osób. Z kolei angielska prasa posunęła się nawet do oskarżeń o „oddawanie moczu na policjantów” oraz „okradanie ciał”.

Po wielu apelacjach i rozprawach sądowych na przestrzeni 27 lat, sąd w Warrington kilka dni temu uznał, że winnymi nieumyślnego zabójstwa 96 kibiców jest przede wszystkim policja oraz służby ratunkowe, projektanci i zarządzający stadionem, którzy dopuścili się „poważnego” zaniedbania.

Do wyroku odniósł się brytyjski premier David Cameron, który na jednym z portali społecznościowych napisał, że chciałby „uhonorować niezwykłą odwagę rodzin domagających się prawdy” oraz, że wtorkowy wyrok jest oznaką „sprawiedliwości, na którą Brytyjczycy czekali zbyt długo”.

https://www.youtube.com/watch?v=J6kAtdwNJ5s

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: interia

...

Zobacz również