Relacje rządów Polski oraz Węgier z przedstawicielami struktur europejskich nie zawsze układają się tak, jak chciałyby tego obie strony. Tym razem jednak to pierwsza z nich ma ogromny problem, związany z decyzją drugiej. Unia Europejska ostro okroi ważny fundusz, który był nadzieją dla naszego kraju. Nie dostaniemy więc ani grosza.

Według nieoficjalnych informacji brukselskiego magazynu EUobserver, negocjatorzy Rady Unii Europejskiej ustalili kryteria, które wykluczą nas z grona państw wybranych do otrzymania środków na modernizację elektrowni węglowych. Decyzja ta miała zostać podjęta podczas rozmów dotyczących reformy wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS).

Wyjątki od reguły

To, że Polska nie otrzyma potrzebnych środków, nie oznacza wcale, że nie dostanie ich nikt. Dofinansowanie spłynie bowiem do Bułgarii i Rumunii, których PKB na mieszkańca wynosi mniej niż 30 lub 35 proc. średniej unijnej.

Niektórzy obserwatorzy unijnej sceny politycznej spekulują, że próg ten został ustalony tak, aby nie znalazły się pod nim Polska oraz Węgry, które zdecydowanie potrzebują dofinansowania. W naszym kraju PKB na jednego mieszkańca wynosi bowiem 39 proc. średniej unijnej, a na Węgrzech – 42 proc.

Warto zaznaczyć, że są to jedynie przypuszczenia. Czas pokaże, w jaki sposób przedstawiciele unijni zdecydują się ostatecznie rozwiać wątpliwości państw oraz kontrowersje związane z Funduszem Modernizacyjnym.

Zobacz również

Jak wielki majątek ma Korwin-Mikke? Szok! Najbogatsi polscy europosłowie [ZOBACZ!]


Jak Tusk radzi sobie w Brukseli? Internauci nie zostawiają na nim suchej nitki! [MEMY]