Unormować prawnie kwestie dotyczące robotów – na taki pomysł wpadli członkowie Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego (JURI). Według ich pomysłu, roboty miałyby otrzymać status „osoby elektronicznej”, a ich praca objęta byłaby składkami.

Zdaniem członków Komisji, ludzkość stoi u progu rewolucji, której przyczyną będzie wprowadzenie do codziennego życia robotów. W związku z tym, chcą już teraz unormować kwestie związane z pracą i „życiem” robotów.

„Ludzkość stoi u progu ery, w której roboty, komputery, androidy i inne wcielenia sztucznej inteligencji wydają się dawać początek nowej rewolucji przemysłowej, która nie ominie żadnej warstwy społecznej. (…) Przynajmniej te bardziej wyrafinowane autonomiczne maszyny powinny uzyskać status elektronicznej osoby – ze wszystkimi wynikającymi z tego prawami i obowiązkami” – zapisano w projekcie sprawozdania JURI.

Co więcej, w sprawozdaniu czytamy, że według JURI powinna zostać powołana europejska agencja ds. robotyki i sztucznej inteligencji. Zdaniem komisji, trzeba także ustanowić zasady, wedle których ludziom będą wstawianie robotyczne protezy.

W dokumencie komisji zwrócono też uwagę na kwestię wyparcia ludzi z miejsc pracy przez roboty. Zdaniem JURI niedopuszczalne jest, by to roboty wykonywały pracę dotyczącą opieki nad ludźmi.

„Rozwój robotyki i sztucznej inteligencji może doprowadzić do przejęcia przez roboty znacznej części pracy wykonywanej obecnie przez ludzi, co – przy zachowaniu obecnej podstawy opodatkowania – budzi obawy co do przyszłości zatrudnienia i stabilności systemów zabezpieczenia społecznego i może prowadzić do rosnących dysproporcji w podziale bogactwa i wpływów” – zapisano w sprawozdaniu.

Nie wszyscy jednak popierają działania europejskiej komisji. Zdaniem Patricka Schwarzkopfa, szefa organizacji VDMA, która zrzesza niemieckie firmy techniczne, Unia Europejska za pomocą biurokracji chce „zahamowania rozwoju robotyki”.

„To biurokratyczna próba zahamowania rozwoju robotyki. Elektroniczne osoby to koncept, który może się ziścić za 50 lat, a nie za 10” – mówi Schwarzkopf.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: rp.pl, di.pl
pt

...

Zobacz również

Zobacz również