Zabrał psinę na spacer. Po powrocie do domu zwierzę zdechło

Zabrał psinę na spacer. Po powrocie do domu zwierzę zdechło Źródło: Pixabay/manfredrichter

Udar stanowi zagrożenie życia. Szczególnie latem, gdy temperatura sięga zenitu, zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Ludzie zapominają, że także mniejsi przyjaciele są narażeni na przegrzanie. Boleśnie przekonał się o tym właściciel psa, który chciał tylko spędzić z pupilem czas na świeżym powietrzu.

Udar dotyka tylko starczych ludzi - takie przekonanie nieraz doprowadziło już do tragedii. Często nikt nie bierze na poważnie przestróg lekarskich, przez co liczba osób prawidłowo zabezpieczających się przed przegrzaniem organizmu jest mała. Tym bardziej na co dzień nie myśli się o tym, że także dla zwierząt zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe.

Udar dotyczy także czworonogów, nie każdy właściciel zdaje sobie z tego sprawę

Właściciele zwierząt, gdy zamierzają wyprowadzić pupila na spacer, nie zwracają uwagi na to, jaka na zewnątrz panuje temperatura. Nie mają świadomości, że nawet jeżeli dla ich organizmu upał na zewnątrz jest do wytrzymania, to dla ich podopiecznych już niekoniecznie. Ciała zwierząt szybciej ulegają przegrzaniu i wolniej się ochładzają!

Boleśnie przekonał się o tym posiadacz 5-letniego psa, który nie zważając na warunki atmosferyczne, postanowił wykorzystać piękny dzień, by umilić czas pupilowi. W czasie spaceru nic nie zaniepokoiło szczególnie właściciele. Co prawda, czworonóg często przystawał i dyszał, ale pomyślał on, że zwierzaki zawsze zachowują się w taki sposób. Nie przyszło mu do głowy to, że miło spędzony czas zamieni się wkrótce w koszmarne cierpienie psa.

Spacer zakończył się tragedią - zwierzę zdechło

Na zewnątrz było w tym czasie ok. 30 stopni, choć słońce i duża wilgotność powietrza sprawiły, że wysoka temperatura była bardziej odczuwalna. Ponadto, gdy właściciel spacerował z psem, była już 16.00 - wydawało się więc, że popołudniowe promienie słoneczne już nie mają takiej siły rażenia, jak w samo południe. Właściciel nie zdawał sobie więc sprawy, że działa ze szkodą dla zwierzęcia.

Przekonał się o tym dopiero potem, gdy pies niespodziewanie zmarł na jego oczach. Początkowo posiadacz czworonoga nie zdawał sobie sprawy, co doprowadziło do tak nagłej śmierci. W końcu jego pupil był do tej pory okazem zdrowia, nie był też jeszcze zbyt stary, posiadał dużo energii. Dopiero po kontakcie z lekarzem weterynarii przyczyna zgonu wyszła na jaw. 

Właściciel załamał się, gdy oznajmiono mu, że to on sam doprowadził do tragicznego finału swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Gdyby wcześniej wiedział, że należy bardziej uważać ze spacerami w upalne dni, jego pupil wciąż by mu towarzyszył. Na co należy więc zwrócić uwagę, by zapobiegać tak ponurym scenariuszom?

DALSZA CZEŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Należy zachować odpowiednią profilaktykę i szybko reagować - ostrzegają specjaliści

Przede wszystkim nie wolno wypuszczać zwierzaka na zewnątrz, gdy jest za ciepło. Należy zapewnić mu także stały dostęp do wody, tak żeby pupil nie cierpiał pragnienia, gdy właściciel wyjdzie z domu. Gdy jednak już zdarzy się, że ciało czworonoga ulegnie przegrzaniu, trzeba natychmiast reagować! Ważne, aby polać pupila chłodną, ale nie zimną wodą. Następnie trzeba szybko zawieźć podopiecznego do weterynarza, zwłaszcza gdy wystąpią u niego takiego objawy jak: drżenie, duszności, niespójność ruchowa, wymioty, krwawa biegunka. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać zwierzaka samego w nagrzanym samochodzie. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kinga Rusin: „Siadałam na podłodze w tym dużym domu i płakałam, nie miałam siły wstać”. O co chodzi?
  2. Jak mieszka Majka Jeżowska? Dom piosenkarki jest nowoczesny i wyrafinowany
  3. Tragiczna wizja Jackowskiego. Ostrzega, że Polacy mają duży problem, najbliższe miesiące mają być koszmarem
  4. Dziś miliony widzów włączą TVN. Telewizja pokaże film Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"
  5. Odbierze wam mowę. Właśnie ujawniono PRAWDZIWY powód rozstania Meghan Markle z pierwszym mężem
  6. Smutne wiadomości obiegły rano polskie media. Nie żyje wielki artysta, który na zawsze zapisał się w historii

 

 

Źródło: kochamyzwierzaki

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News