Lech Kaczyński był prezydentem RP w latach 2005-2010. W opinii wielu osób, w tym głównie polityków obecnie rządzącego obozu, miał jednak ogromne zasługi dla obalania komunizmu. Rodzice uczniów jednej ze szkół zwracają uwagę na politykę historyczną prowadzoną przez PiS.

W jednej z rzeszowskich podstawówek ogłoszono konkurs historyczny. Na całe szczęście nie dotyczy on wielotysięcznej historii świata, ani nawet 1000-letniej historii Polski. Chodzi o czasy najnowsze i upadek komunizmu w Polsce.

Zapewne nie byłoby problemu, takie konkursy są bowiem bardzo potrzebne i służą promocji historii najnowszej wśród uczniów. Konkurs jest na dodatek organizowany pod patronatem samego marszałka Sejmu – Marka Kuchcińskiego.

Nagrody w nim z pewnością będą wartościowe, sponsorują je bowiem Kancelarie Prezydenta i Premiera, MON czy „Gazeta Polska”. Jest tylko jeden problem – temat, który brzmi „Rola prezydenta Lecha Kaczyńskiego w odbudowie niepodległej Polski”.

Lech Kaczyński odbudował niepodległą Polskę?

Oczywiście można toczyć spory historyczne na temat roli Lecha Kaczyńskiego w budowie Solidarności, czy udziale w niej jego brata Jarosława Kaczyńskiego. Można podejrzewać Lecha Wałęsę o współpracę z SB w latach 70. Można dywagować nad uczestnictwem w strajkach Anny Walentynowicz i Henryki Krzywonos.

Nie można jednak odmówić Wałęsie poprowadzenia strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku oraz podpisania porozumień sierpniowych. Nie można odmówić mu roli w jednoczeniu demokratycznej opozycji w PRL i tego, że to jednak o nim pamięta się na świecie jako o człowieku odpowiedzialnym za rozbicie komunistycznej władzy.

Jednak nie jest tak zdaniem autorów konkursu w rzeszowskiej szkole. Jego zagadnienia, które uczniowie mogą wybrać, by o nich opowiedzieć – za pomocą pracy pisemnej, plastycznej czy fotograficznej – także wyraźnie odwołują się do propagowanej współcześnie polityki historycznej.

Wśród nich można wymienić: „Działalność Lecha Kaczyńskiego w działalności antykomunistycznej”, „NSZZ Solidarność, Lech Kaczyński, papież Jan Paweł II – wspólna rola w odbudowie Polski po 1989 roku”, „Prezydent Lech Kaczyński jako lider państw Europy Środkowej i Wschodniej”, „Polityka historyczna prezydenta Lecha Kaczyńskiego”. Ostatni temat jest też niezwykle interesujący. To „Życiowa postawa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Czy warto być wiernym do końca?”.

A gdzie Lech Wałęsa?

Oczywiście znajdą się z pewnością obrońcy tematu, którzy będą podkreślać, że skoro konkurs jest tematyczny, zaś jego temat dotyczy Lecha Kaczyńskiego, to nieobecność Wałęsy jest oczywista. Z pewnością będą mieli rację, jednak pytanie brzmi, czy faktycznie Lech Kaczyński zasłużył się w tak wielu aspektach walki z komunizmem i dążeniem do niepodległości w okresie PRL?

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wiele lat działalności Lecha Kaczyńskiego w Solidarności i po 89. roku, to współpraca z Lechem Wałęsą. Tragicznie zmarły prezydent był jego podwładnym w Kancelarii Prezydenta, był też w pewnym momencie jego prawą ręką w „S”, szczególnie podczas kampanii prezydenckiej w 1990 roku.

Żaden z tematów konkursowych nie porusza osoby Lecha Wałęsy i jego roli w „odbudowie niepodległej Polski”. Można by zaś znaleźć przynajmniej jeden lub nawet więcej takich, w których Wałęsa mógłby być przynajmniej dodatkiem, a może nawet postacią główną.

Lech Kaczyński Lech Wałęsa
fot. twitter.com/Lady_Agness
Lech Kaczyński Lech Wałęsa
fot. twitter.com/Lady_Agness
Lech Kaczyński Lech Wałęsa
fot. twitter.com/Lady_Agness

Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

  1. Zrobił to Tusk, teraz Lech Wałęsa. Zwolennicy są pod wrażeniem
  2. Macierewicz miał wypadek, Kaczyński chory, a Andrzej Duda właśnie trafił na BADANIA!
  3. PiS mu nie pomógł! Marszałek Terlecki UKARANY

Czy Lech Kaczyński był dobrym prezydentem?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

9 przerażających katastrof z udziałem ważnych polityków


Pamiętacie pierwszego "Big Brothera"? Tak zmienili się uczestnicy programu [ZDJĘCIA]

Zobacz również