Wymazali Lecha Wałęsę. W szkołach uczą, jak Lech Kaczyński obalił komunę

Wymazali Lecha Wałęsę. W szkołach uczą, jak Lech Kaczyński obalił komunę

Lech Kaczyński był prezydentem RP w latach 2005-2010. W opinii wielu osób, w tym głównie polityków obecnie rządzącego obozu, miał jednak ogromne zasługi dla obalania komunizmu. Rodzice uczniów jednej ze szkół zwracają uwagę na politykę historyczną prowadzoną przez PiS.

W jednej z rzeszowskich podstawówek ogłoszono konkurs historyczny. Na całe szczęście nie dotyczy on wielotysięcznej historii świata, ani nawet 1000-letniej historii Polski. Chodzi o czasy najnowsze i upadek komunizmu w Polsce. Zapewne nie byłoby problemu, takie konkursy są bowiem bardzo potrzebne i służą promocji historii najnowszej wśród uczniów. Konkurs jest na dodatek organizowany pod patronatem samego marszałka Sejmu - Marka Kuchcińskiego. Nagrody w nim z pewnością będą wartościowe, sponsorują je bowiem Kancelarie Prezydenta i Premiera, MON czy "Gazeta Polska". Jest tylko jeden problem - temat, który brzmi "Rola prezydenta Lecha Kaczyńskiego w odbudowie niepodległej Polski".

Lech Kaczyński odbudował niepodległą Polskę?

Oczywiście można toczyć spory historyczne na temat roli Lecha Kaczyńskiego w budowie Solidarności, czy udziale w niej jego brata Jarosława Kaczyńskiego. Można podejrzewać Lecha Wałęsę o współpracę z SB w latach 70. Można dywagować nad uczestnictwem w strajkach Anny Walentynowicz i Henryki Krzywonos. Nie można jednak odmówić Wałęsie poprowadzenia strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku oraz podpisania porozumień sierpniowych. Nie można odmówić mu roli w jednoczeniu demokratycznej opozycji w PRL i tego, że to jednak o nim pamięta się na świecie jako o człowieku odpowiedzialnym za rozbicie komunistycznej władzy. Jednak nie jest tak zdaniem autorów konkursu w rzeszowskiej szkole. Jego zagadnienia, które uczniowie mogą wybrać, by o nich opowiedzieć - za pomocą pracy pisemnej, plastycznej czy fotograficznej - także wyraźnie odwołują się do propagowanej współcześnie polityki historycznej. Wśród nich można wymienić: "Działalność Lecha Kaczyńskiego w działalności antykomunistycznej", "NSZZ Solidarność, Lech Kaczyński, papież Jan Paweł II – wspólna rola w odbudowie Polski po 1989 roku", "Prezydent Lech Kaczyński jako lider państw Europy Środkowej i Wschodniej", "Polityka historyczna prezydenta Lecha Kaczyńskiego". Ostatni temat jest też niezwykle interesujący. To "Życiowa postawa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Czy warto być wiernym do końca?".

A gdzie Lech Wałęsa?

Oczywiście znajdą się z pewnością obrońcy tematu, którzy będą podkreślać, że skoro konkurs jest tematyczny, zaś jego temat dotyczy Lecha Kaczyńskiego, to nieobecność Wałęsy jest oczywista. Z pewnością będą mieli rację, jednak pytanie brzmi, czy faktycznie Lech Kaczyński zasłużył się w tak wielu aspektach walki z komunizmem i dążeniem do niepodległości w okresie PRL? Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wiele lat działalności Lecha Kaczyńskiego w Solidarności i po 89. roku, to współpraca z Lechem Wałęsą. Tragicznie zmarły prezydent był jego podwładnym w Kancelarii Prezydenta, był też w pewnym momencie jego prawą ręką w "S", szczególnie podczas kampanii prezydenckiej w 1990 roku. Żaden z tematów konkursowych nie porusza osoby Lecha Wałęsy i jego roli w "odbudowie niepodległej Polski". Można by zaś znaleźć przynajmniej jeden lub nawet więcej takich, w których Wałęsa mógłby być przynajmniej dodatkiem, a może nawet postacią główną. Lech Kaczyński Lech Wałęsa fot. twitter.com/Lady_Agness Lech Kaczyński Lech Wałęsa fot. twitter.com/Lady_Agness Lech Kaczyński Lech Wałęsa fot. twitter.com/Lady_Agness
Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.
WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Zrobił to Tusk, teraz Lech Wałęsa. Zwolennicy są pod wrażeniem
  2. Macierewicz miał wypadek, Kaczyński chory, a Andrzej Duda właśnie trafił na BADANIA!
  3. PiS mu nie pomógł! Marszałek Terlecki UKARANY
Następny artykuł