Uchodźcy w Turcji dostaną karty kredytowe. UE przeznaczy na ten cel setki milionów euro

Uchodźcy w Turcji dostaną karty kredytowe. UE przeznaczy na ten cel setki milionów euro Źródło: źródło: flickr.com, picserver.com

Kilkaset milionów euro ma zamiar wydać Unia Europejska na utrzymanie imigrantów przebywających w Turcji. Według ogłoszonego w czwartek planu, imigranci otrzymają karty kredytowe, na które co miesiąc będzie wpływała odpowiednia kwota.

Jak stwierdził komisarz ds. pomocy humanitarnej, Christos Stylianides, to największy program humanitarny sfinansowany kiedykolwiek przez Unię. Pomoc będzie opierała się na rozdaniu uchodźcom przebywającym w Turcji kart kredytowych, na które co miesiąc będzie przelewana odpowiednia, zależna od potrzeb, kwota. W ten sposób pomoc ma zostać udzielona około milionowi osób.

"To największy program humanitarny, jaki UE kiedykolwiek sfinansowała. Dzięki niemu z pomocy skorzysta do miliona będących w potrzebie uchodźców" - mówi Stylianides.

Unia Europejska przeznaczy na ten cel niecałe 350 mln euro (348 mln). Stylianides podkreślił też, że pomaganie uchodźcom w potrzebie to priorytet polityki europejskiej.

"Sytuacja w Syrii nadal jest dramatyczna. Tragedia Aleppo jest najbardziej widocznym tego symbolem. Pomaganie milionom Syryjczyków, którzy są poza swoim krajem, jest wśród naszych priorytetów" - oświadczył komisarz.

Program sfinansują tak naprawdę obywatele krajów UE - pieniądze pochodzić będą bowiem ze składek członkowskich, na które ci łożą pieniądze. Ten będzie realizowany we współudziale Tureckiego Czerwonego Półksiężyca, który pomógł w jego opracowaniu. Realizacja pomysłu ma także ocieplić stosunki na linii UE - Turcja, po tym jak Ankara krytykowała Brukselę za niedostarczanie odpowiednich środków uchodźcom.

Komisja Europejska podkreśla, że program pomoże nie tylko uchodźcom. Wsparci imigrantów to jedno, ale program wesprze też turecką gospodarkę, gdyż środki będą wydawane na lokalnym (tureckim) rynku.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:

źródło: wpolityce.pl pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News