Polityczny efekt "Tylko nie mów nikomu". Przełomowy sondaż mówi sam za siebie

Polityczny efekt "Tylko nie mów nikomu". Przełomowy sondaż mówi sam za siebie Źródło: facebook.com

W wyniku emisji najnowszego dokumentu Sekielskich, Koalicja Europejska wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość o ponad 10 punktów – wynika z najnowszych ankiet przeprowadzonych 14-16 maja dla „Newsweeka” i RadioZet.pl przez Instytut Badań Spraw Publicznych (IBSP).

Tylko nie mów nikomu a sondaż 

Po sobotniej emisji filmu Sekielskich - "Tylko nie mów nikomu", kościół spotkał się z ogromną falą krytyki ze strony społeczeństwa, nie wyszło to Prawu i Sprawiedliwości na dobre. Według najnowszego badania przeprowadzonego przez IBSP, poparcie dla PiS-u przed wyborami do Europarlamentu wynosi 33 procent, a więc wynika z tego, że spadło o ponad 6 procent w stosunku do badania przeprowadzonego tydzień temu.

W znacznie lepszym świetle przedstawia się Koalicja Europejska, w której skład wchodzą takie partie jak: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, SLD, PSL i Zieloni, ponieważ ponad 43,6 procent osób zagłosowało by na nich.

Na kogo zagłosują Polacy

Jak już wspomnieliśmy na pierwszym miejscu znajduję się Koalicja Europejska, a na drugim Prawo i Sprawiedliwość. Za nimi, na trzecim miejscu znalazła się partia Wiosna, Roberta Biedronia. Ponad 9,1 procent ankietowanych zadeklarowało się zagłosować na nich, zaraz potem znalazło się ugrupowanie Konfederacja z wynikiem 6,9 procenta głosów, w skład której wchodzi partia Janusza Korwin-Mikkego oraz przedstawiciele Ruchu Narodowego.

Niestety 5 procent nie przekroczyła partia Pawła Kukiz oraz Lewica. Ponadto z sondażu wynika, iż 26 maja na wybory wybierze się jedynie 50% uprawnionych do tego osób. Jest to duży wzrost biorąc pod uwagę, że w 2014 frekwencja na wyborach wynosiła jedyne 23,83 procent. Był to jeden z najniższych wyników w Unii Europejskiej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Co się stało z Prawem i Sprawiedliwością

Według Łukasza Pawłowskiego z Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, która należy do IBSP, spadek w poparciu dla PiS-u jest wywołany emisją "Tylko nie mów nikomu". Dokument ten spowodował spore zamieszanie przez skandal związany z pedofilią wśród księży.

"Przeanalizowałem badanie pod kątem deklaracji grup społecznych, które głosują na PiS, np. to, czy ktoś jest bardzo wierzący lub czy ma poglądy prawicowe. Zauważamy choćby, że wśród wyborców, którzy deklarują swoje poglądy jako „raczej prawicowe” część głosów PiS stracił na rzecz Konfederacji, a także w pewnym zakresie na rzecz Kukiz’15. Największe spadki zauważa się w grupie wyborców, którzy nie są blisko związani z Kościołem. Tu ewidentnie odpływ związany jest z tematem afery wśród księży i działa na korzyść Koalicji Europejskiej" - mówi Łukasz Pawłowski.

Badanie zostało przeprowadzone 14-16 maja 2019 roku za pośrednictwem telefonu przy użyciu standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1008 dorosłych Polaków.

  1. Jak mieszka Majka Jeżowska? Dom piosenkarki jest nowoczesny i wyrafinowany
  2. Kinga Rusin: „Siadałam na podłodze w tym dużym domu i płakałam, nie miałam siły wstać”. O co chodzi?
  3. Polska spłynie, jasnowidz wzbudził strach. Jackowski przekazał Polakom okrutną treść wizji
  4. Fani serialu „Przyjaciółki” wstrząśnięci. Przerażająca katastrofa samolotu, na pokładzie uwielbiany bohater
  5. Szok w programie Jaworowicz. Policja przerwała nagranie i zatrzymała skazanego za pedofilię
  6. Koszmarne informacje Polsatu. Helikopter rozbił się na skoczni narciarskiej

Źródło: Newsweek

Następny artykuł