Tyle dostajemy na rękę po odjęciu podatków. Mało kto w UE ma gorzej

Tyle dostajemy na rękę po odjęciu podatków. Mało kto w UE ma gorzej Źródło: pixabay.com

Firma doradcza PwC obliczyła ile Polacy dostają pieniędzy po odliczeniu wszystkich składek i podatków. Wyniki nie napełniają optymizmem. Większość państw UE radzi sobie znacznie lepiej.

Według specjalistów z PwC przeciętny singiel otrzymuje 71% swojego wynagrodzenia brutto. W wypadku rodzin jest trochę lepiej bo w tym wypadku jest to 77%. Niestety w tej materii nadal jesteśmy poniżej średniej w Unii Europejskiej. Nawet podniesienie kwoty wolnej od podatku do 6600 złotych. Swoją drogą jest ona wciąż jedną z najniższych w krajach członkowskich.

Polskie zarobki poniżej średniej UE

W zestawieniu z innymi krajami Polska zajmuje 15 miejsce na równi z Chorwacją, Łotwą i Rumunią. Na pierwszym miejscu jest Cypr gdzie przeciętny singiel dostaje aż 91% swojego wynagrodzenia. Jest to diametralna różnica. Na drugim miejscu jest Malta (81%) a na trzecim Estonia, Irlandia i Wielkiej Brytania (80%). Jak widać do czołówki nam jeszcze bardzo dużo brakuje. Jeszcze gorzej wypadają zarobki przeciętnej polskiej rodziny. W tym zestawieniu zajmujemy 18 miejsce na 28 państw członkowskich. Według specjalistów ostatnie zmiany w podatku PIT odczuła zaledwie mała grupa osób zarabiających najmniej. Uważają również, że zniesienie limitów składek ZUS nie wpłynie dobrze na rynek pracy. Spowoduje to bowiem wzrost kosztów utrzymania pracownika. Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC informuje, że łączna wysokość składki na ZUS wynosi 35% wynagrodzenia. W tej kwestii Polska znajduje się połowie stawki. W zeszły roku na podniesienie składek zdecydowały się Niemcy a na Cyprze i w Holandii zostały one zmniejszone. Wiele osób ostatnio mówi, że Polacy zarabiają coraz więcej. Mimo to nadal nasze pensje są sporo poniżej średniej w UE. Nie mówiąc już o diametralnej różnicy z czołówką zestawienia. Wciąż dużą część naszych pensji zabiera państwo poprzez podatki i składki. To co przedstawili specjaliści z PwC pokazuję, że niewiele jest państw, które są w gorszej sytuacji niż Polska. Zobacz także:
  1. Nie żyje twórca czarnych skrzynek do Tupolewa. Tragiczna śmierć
  2. Ogromny pożar w Wielkopolsce. Spłonęło 4 500 zwierząt
  3. Górniak oszalała. Poleciała na drugi koniec świata, by wyrzucić fortunę w błoto
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News