Z samego rana TVP przekazała druzgocące informacje. Nie żyje Pierwsza Dama Polonii

Z samego rana TVP przekazała druzgocące informacje. Nie żyje Pierwsza Dama Polonii Źródło: pixabay arcaion

TVP dziś z samego rana przekazała wyjątkowo przykre wiadomości. Nie żyje Pierwsza Dama Polonii.

TVP podzieliło się dziś z Polakami niezwykle przykrą wiadomością. Zmarła Pierwsza Dama Polonii. Informacje o śmierci pojawiły się, jako pierwsze w zagranicznych mediach. 

Stacja TVP informuje o śmierci Pierwszej Damy Polonii

Nie żyje Walentyna Janta-Połczyńska, która była osobistą sekretarką i tłumaczką Władysława Sikorskiego, w czasach polskiego rządu na uchodźstwie podczas drugiej wojny światowej. Walentyna Janta-Połczyńska zmarła w szpitalu w dzielnicy Forest Hills w Nowym Jorku w wieku 107 lat. O śmierci można było przeczytać w nowojorskim „Nowym Dzienniku”

DALSZA CZĘŚĆ TESTU POD GALERIĄ

Walentyna Janta-Połczyńska nazywana była Pierwszą Damą Polonii. Na świat przyszła w 1913 roku we Lwowie. Dwadzieścia lat później wyjechała na studia do Londynu. Tuż po wybuchu drugiej wojny światowej, kiedy został utworzony rząd na uchodźstwie, pracowała, jak osobista sekretarka generała Sikorskiego. Walentyna Janta-Połczyńska współpracowała z nim do końca jego życia. Kobieta była ostatnią żyjącą osobą, która pracowała w polskim rządzie emigracyjnym.

TVP przypomina życiorys Walentyny Janty-Połczyńskiej

Pierwsza Dama Polonii po wojnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Tam w 1949 roku wyszła za mąż za Aleksandra Jantę-Połczyńskiego, z którym prowadziła popularny antykwariat, gdzie można było nabyć unikalne starodruki. Mieszkanie, w którym wspólnie mieszkali, było miejscem spotkań elit emigracyjnych, pojawiali się w nim Czesław Miłosz, Jerzy Giedroyć czy Marek Hłasko. 

Dzisiaj grzeje: 1. Już nie ma złudzeń. Łukasz Szumowski i szef KPRM zabrali głos w sprawie Wielkanocy

2. Media dotarły do sąsiadów Szumowskiego. Na jaw wyszła cała prawda na temat Ministra Zdrowia

Po śmierci męża wszystkie starodruki, które znajdowały się w antykwariacie, Walentyna Janta-Połczyńska przekazała do Biblioteki Narodowej w Warszawie. Pierwsza Dama Polonii pracowała także w ONZ, związana była także z wieloma organizacjami związanymi z dobrem publicznym. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Objawy świadczące o chorobie tarczycy. Nigdy ich nie lekceważ
  2. Zmarła znana polska dziennikarka sportowa. Odeszła w młodym wieku, jej głos znały tysiące
  3. Goście ślubni otworzyli zaproszenia i stanęli jak wryci. Nigdy nie widzieli większej żenady, zdjęcie tylko dla odważnych
  4. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Wielu Polaków do końca trzymało za nią kciuki, 2-letnia Anielka zmarła po heroicznej walce
  5. Kot z ludzką twarzą? Ludzie nie mogli uwierzyć, gdy go zobaczyli
  6. Ważne dla wszystkich. Jutro Lidl, Biedronka, Dino, Żabka i Kaufland będą pracować inaczej niż zwykle

źródło: TVP info

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News