Pilne ostrzeżenia pogodowe dla niemal całej Polski w TVN. Lepiej zostańcie w domach, będzie naprawdę źle

Pilne ostrzeżenia pogodowe dla niemal całej Polski w TVN. Lepiej zostańcie w domach, będzie naprawdę źle Źródło: pikio.pl

TVN podał informacje od synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) na temat niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które mogą przetoczyć się przez Polskę. Ostrzeżenia są drugiego i pierwszego stopnia, sprawa więc jest naprawdę poważna.

TVN przekazało ostrzeżenia z komunikatów IMGW, które mają przygotować nas na niespodziewane zjawiska pogodowe. W oświadczeniach ostrzegających przed zagrożeniem w trzystopniowej skali, znalazły się zagrożenia oceniane na pierwszy i drugi stopień. W kilku miejscach Polski może być wyjątkowo niebezpiecznie, lecz zagrożony jest niemal cały kraj. Lepiej w tym czasie zostańcie w domach. 

TVN informuje o komunikatach drugiego stopnia

Zagrożeniem drugiego stopnia, objęte jest kilka powiatów w województwie pomorskim. Na liście zagrożonych niesprzyjającymi zjawiskami meteorologicznymi znajdują się powiaty: kwidzyński, tczewski, starogardzki, chojnicki, kościerski, kartuski, lęborski, wejherowski, pucki, ,gdański, nowodworski, malborski i sztumski. Ponadto ostrzeżenie obejmuje miasta: Gdynia, Gdańsk oraz Sopot, a obowiązywać mają do północy. W pozostałej części województwa pomorskiego obowiązują alarmy pierwszego stopnia.

Na obszarze objętym zagrożeniem drugiego stopnia prognozuje się opady wysokości od 30 do 50 litrów wody na metr kwadratowy, a w krytycznych sytuacjach nawet 60 litrów. Wraz z ulewnymi deszczami i możliwym gradem, przyjdą niebezpieczne burze, a z nimi porywisty wiatr osiągający nawet 100 km/h.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają zwiększone ryzyko uszkodzenia dróg i budynków, możliwość podtopień i trudności komunikacyjne. IGMW zaleca ostrożność i aktywne śledzenie komunikatów.

Ostrzeżeniami pierwszego stopnia objęty jest znacznie większy obszar

Niemal cały kraj jest objęty zagrożeniem pierwszego stopnia. Lista województw, w których wystąpią niebezpieczne burze z gradem i wyjątkowo ulewne deszcze, jest zatrważająca.

W województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim zapowiadają się burze, z opadami deszczu prognozowanymi na 20-40 litrów na metr kwadratowy. Możliwy jest niestety także grad. Porywy wiatru będą sięgać nawet 70 km/h, a alerty będą obowiązywać aż do godziny 22:30.

Mazowsze może szykować się opady na poziomie 30-40 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru w granicach 80 km/h. Miejscami może nawet padać grad, a alarm obowiązuje do godziny 23:00.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kujawsko-Pomorskie, podlaskie, wielkopolskie i lubuskie będą zmagać się z wyjątkowo mocnym wiatrem (do 90 km/h) i miejscowymi opadami gradu. Przewiduje się opady deszczu sięgające od 20, miejscami nawet do 40 l/mkw. Na Kujawach ostrzeżenia będą obowiązywać do północy, na Podlasiu do 5:00 rano w piątek, a w Wielkopolsce i na ziemi lubuskiej do 23:00.

Łódzkie również nie uchroni się przed siłami natury. Spodziewać się można 20-30 litrów na metr kwadratowy i wiatru do 90 km/h. Ostrzeżenia będą ważne do godziny 22:00. Alertami nie są objęte jedynie województwa zachodniopomorskie, dolnośląskie i część opolskiego. Reszta musi spodziewać się niebezpiecznych zjawisk, podczas których lepiej zostać w domach. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Syn Beaty Szydło został przeniesiony do innej parafii. Szokujące doniesienia o księdzu
  2. Piotr Żyła po wielu miesiącach przerywa milczenie. Wrzucił do sieci zdjęcie, które rozgrzało fanów
  3. Smutne doniesienia o polskich sześcioraczkach. Jedno podpięte do respiratora, z dwójką kolejnych też nie jest najlepiej
  4. Pilny alarm polskiej policji w Polsacie. Nie żyje 9 osób, 129 rannych

Źródło: TVN

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News