TVN prognoza pogody silny mróz
Pixabay.com, autor: Hans
Joanna Szwalikowska - 11 Stycznia 2021

TVN pilnie ostrzega. Polacy muszą się przygotować, chodzi o nadchodzące silne mrozy

TVN przekazał ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczące siarczystego mrozu, z jakim przyjdzie nam się zmagać w ciągu najbliższych dni. Niebezpieczeństwo stwarzać będą również bardzo intensywne opady śniegu, a także oblodzenia, marznące opady czy silny wiatr.

TVN przekazał ostrzeżenia synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydane zostały zarówno ostrzeżenia pierwszego stopnia, jak i prognoza zagrożeń. W ciągu najbliższych dni na drogach zrobi się bardzo niebezpiecznie, dlatego ważne, by zachować wszelką ostrożność.

TVN poinformował o alertach wydanych przez IMGW. Niebezpieczne warunki na drogach w ciągu najbliższych dni

Zgodnie z prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej silnych mrozów możemy spodziewać się w województwach: śląskim (powiaty: cieszyński, żywiecki), małopolskim (powiaty: tatrzański, nowotarsko, nowosądecki, gorlicki), podkarpackim (powiaty: bieszczadzki, leski, sanocki). Ostrzeżenia pierwszego stopnia pozostaną ważne do godziny 9 we wtorek.

Na Śląsku temperatura minimalna ma wynieść miejscami od -17 do -14 stopni Celsjusza. W dzień temperatura będzie wahała się od -3 do -1 st. C. W województwie małopolskim temperatura będzie wynosiła miejscami od -18 do -15 st. C, w ciągu dnia od -5 do -2 st. C. W województwie podkarpackim z kolei termometry wskażą od -15 do -12 st. C.

Instytut Meteorologii i Gospodarki przekazał również prognozę zagrożeń na najbliższe dni. We wtorek planowane jest wydanie alertów pierwszego stopnia przed oblodzeniem w woj.: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim oraz opolskim.

Wiadomość z ostatniej chwili. Nie żyje Jerzy Świątek, zmarł dzisiaj nad ranemWiadomość z ostatniej chwili. Nie żyje Jerzy Świątek, zmarł dzisiaj nad ranemCzytaj dalej

Termometry wskażą temperatury poniżej 0 st. C., co będzie skutkowało zamarzaniem mokrych nawierzchni dróg oraz chodników. Istnieje możliwość wydania dodatkowych ostrzeżeń przed silnym wiatrem oraz marznącymi i intensywnymi opadami śniegu.

Ostrzeżenie synoptyków przed silnym wiatrem prawdopodobnie zostaną wydane dla województw: małopolskiego, śląskiego oraz podkarpackiego. Miejscami, w rejonach podgórskich może on osiągnąć prędkość nawet 65 km na godzinę. Na Dolnym Śląsku natomiast po południu oraz wieczorem możliwe będzie pojawienie się słabych marznących opadów deszczu, które spowodują gołoledź. Miejscami pojawi się również śnieg, przyrost pokrywy śnieżnej przewidziano na 10 cm.

W środę mogą pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w woj. pomorskim oraz dolnośląskim. Przelotne opady śniegu mają mieć natężenie umiarkowane. Przyrost pokrywy śnieżnej przewidywany jest na 10 cm, na Dolnym Śląsku - nawet 20 cm.

Dodatkowo w województwie dolnośląskim w dzień oraz w nocy mogą wystąpić silne porywy zachodniego wiatru. Jego średnia prędkość ma osiągnąć od 30 do 40, a porywach do 65 km na godzinę.

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia oznacza wystąpienie warunków, które sprzyjają występowaniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one spowodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia. W tym czasie zachowajmy szczególną ostrożność, zwłaszcza na drogach, na których zrobi się wyjątkowo ślisko i niebezpiecznie.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVN Meteo

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News