Pilne ostrzeżenie od GIW w TVN. Uważajcie podczas zbierania grzybów

Pilne ostrzeżenie od GIW w TVN. Uważajcie podczas zbierania grzybów Źródło: pikio.pl

TVN przekazał ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), o groźnej chorobie, która może nawet prowadzić do śmierci. Zarazić się ją można podczas zbierania grzybów. W tym roku w lasach trzeba szczególnie uważać.

TVN podało zalecenia GIW, skierowane szczególności do polskich grzybiarzy żyjących na zagrożonych obszarach. Groźna afrykańska choroba rozprzestrzenia się po kraju, a w przypadku niedopilnowania bezpieczeństwa biologicznego, może dojść do epidemii.

TVN poinformowało o śmiertelnym niebezpieczeństwie podczas zbierania grzybów

W centrum i na wschodzie Polski, napotkano przejawy występowania groźnego, afrykańskiego pomoru świń. Dlatego też w zbieraniu grzybów, udziału nie powinny brać osoby, które na co dzień pracują z trzodą chlewną i mające jakikolwiek kontakt ze świniami. 

- W związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnego pozyskiwania grzybów, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń - poinformował GIW.

Istnieje ryzyko, że choroba z dzików przeniesie się na trzodę chlewną

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Afrykański pomór świń jest przenoszony poprzez dziki. Obecnie zwierzęta żyjące w lesie mają kontakt z runem leśnym czyli grzybami i owocami rosnącymi w leśnych zagajnikach. Dlatego też po grzybobraniu osoba pracująca z trzodą chlewną może później zarazić własne zwierzęta. To może skutkować nie tylko śmiercią samych zwierząt, ale i przedostaniem się skażonego mięsa do obiegu konsumenckiego.

Dzisiaj grzeje: 1. Aleksandra Kwaśniewska nie wytrzymała po śmierci Woźniaka-Staraka. Słowa, które napisała Agnieszce Szulim rozrywają serca 
2. Doda nagrała starsze małżeństwo w dwuznacznej sytuacji na plaży. Pokazała filmik fanom. Byli zniesmaczeni

Zachorowanie u ludzi trudno wykryć. Objawami mogą być wysoka gorączka, brak apetytu, biegunka, drgawki lub wymioty. W przypadku świń - choroba jest niemal w 100% śmiertelna - trzoda pada w czasie około 10 dniu od zarażenia, choć do śmierci może dojść znacznie wcześniej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jesteś mamą lub tatą? Jeśli nie zdążysz do końca września, możesz stracić 1500 złotych
  2. Mąż nie mógł się pogodzić ze śmiercią żony. Zajrzał do jej komputera i odkrył szokującą tajemnicę, która zmieniła wszystko
  3. Podczas balu skierowała do gwiazd TVN kilka słów prawdy o Woźniaku-Staraku. Nagle zapanował smutek
  4. Nie zauważyła, że kot wskoczył do pralki. Godzinę później załamana pędziła do weterynarza
  5. Kiedy Oliwia powiedziała, jak pracuje, wszyscy zaczęli się śmiać. Ale jak dodała, ile zarabia, nie było im już do śmiechu

 

Źródło: TVN

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News