Szef Rady Europejskiej, Donald Tusk podczas wizyty w Chorwacji otwarcie potępił – jak to sam określił – rasistowskie reakcje niektórych państw i społeczeństw na uchodźców z Bliskiego Wschodu, którzy od miesięcy starają się przedrzeć do Europy zachodniej.

Były szef polskiego rządu podkreślił, że z problemem napływających uchodźców musi się zmierzyć cała wspólnota europejska. Jak wskazał Tusk, Europa potrzebuje wspólnej europejskiej odpowiedzi w duchu jedności, solidarności i odpowiedzialności.

Bez względu na to, jakie wyzwania może przynieść migracja, nie może być usprawiedliwienia dla rasistowskich czy ksenofobicznych reakcji na imigrantów – oświadczył podczas wizyty w Chorwacji szef Rady Europy.

Słowa Tuska to komentarz do ostatnich wydarzeń w Niemczech gdzie doszło do wielu podpaleń ośrodków dla uchodźców z Afryki, Syrii i Iraku a także do polityki niektórych państw europejskich takich jak Węgry, które odmawiają przyjęcia szturmujących europejskie granice imigrantów.

Jak starał się przekonać Donald Tusk, Europa nie ponosi winy za exodus uchodźców z Bliskiego Wschodu ale jako wspólnota „musimy zrobić więcej na europejskim poziomie, aby na niego odpowiedzieć”.

Z kolei z niedawno ujawnionych przez WikiLeaks dokumentów wynika, że przynajmniej jeden kraj należący do UE – Francja –  świadomie finansował rebeliantów i terrorystów islamskich, którzy rozniecili wojny na Bliskim Wschodzie co doprowadziło w konsekwencji do exodusu uchodźców z tego regionu.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: worldbulletin.net

...

Zobacz również