Na co emeryci wydadzą "trzynastki"? Wstrząsające wyznanie seniorów

Na co emeryci wydadzą "trzynastki"? Wstrząsające wyznanie seniorów Źródło: .

Trzynasta emerytura już niebawem zawita w portfelach seniorów. Ich comiesięczne dochody nie są zbyt wysokie, a w niektórych przypadkach przerażająco małe. Emeryci postanowili podzielić się ty, na co wydadzą dodatkowe pieniądze. Ich słowa są wstrząsające.

Trzynasta emerytura, która będzie wypłacana wraz z majowym świadczeniem, może okazać się dla emerytów swego rodzaju pomocą. Nie jest tajemnicą, że wysokość emerytury wielu seniorów, często jest mała, przez co ledwo starcza im od pierwszego do pierwszego. Dzięki dodatkowym funduszom będą mogli, choć w małym stopniu podreperować swoją obecną sytuację finansową. Niektórzy postanowili podzielić się z mediami tym, na co zamierzają wydać dodatkowe pieniądze. 

Ile wynosi emerytura? Seniorzy opowiedzieli o swoich wydatkach

Kwota, jaką każdego miesiąca otrzymują emeryci, często jest niewyobrażalnie mała. Wielu zastanawia się jak przeżyć za tak śmieszne pieniądze, tym bardziej że osoby w tym wieku mają naprawdę wiele wydatków. Kosztowne leki, wizyty u lekarza i niezbędne zabiegi.. to wszystko pochłania niewyobrażalną ilość pieniędzy. 

Przyjmuje się, że średnia emerytura w Polsce wynosi 2200 złotych brutto, natomiast większość seniorów otrzymuje znacznie mniejsze pieniądze. Choć za minimalną kwotę uważa się 935 złotych netto i otrzymuje ją około 250 tysięcy osób, wielu musi niestety utrzymać się, za jeszcze mniejsze pieniądze. Seniorzy już niedługo otrzymają upragnioną "trzynastkę". Na co zamierzają ją przeznaczyć? 

Na co emeryci chcą przeznaczyć "trzynastkę"? Te słowa są wstrząsające 

Okazuje się, że seniorzy swoje dodatkowe pieniądze chcą, bądź też muszą, przeznaczyć na rzeczy, których potrzebują każdego dnia. Ponieważ ich comiesięczna emerytura zazwyczaj nie jest zbyt wysoka, ledwo starcza im na rachunki, jedzenie a co dopiero na potrzebne leki. To, co wyznali emeryci, zapiera dech w piersiach. Przerażający jest fakt, że nie mogą sobie oni pozwolić na, chociaż odrobinę przyjemności, tylko muszą skrupulatnie wyliczać każdą złotówkę. 

87-letni pan Wojciech Komusiński wyznał, że swoją dodatkową emeryturę, ma zamiar przeznaczyć na jedzenie bądź leki. 

- Nie wiem jeszcze, na co wydam moje pieniążki, ale być może na leki albo na jedzenie. To najpotrzebniejsze dla mnie rzeczy w tym momencie. Seniorom nie jest łatwo żyć  - wyznaje mężczyzna.  

Mieszkająca w Łodzi pani Janina Fibak przyznała, że dodatkowe parę złotych również ma zamiar przeznaczyć na niezbędne lekarstwa. 

- Ostatni rachunek za lekarstwa to 230 zł. Mam rozrusznik serca i oba kolana po operacji. Bardzo przydadzą się jakiekolwiek pieniądze, a zwłaszcza ta trzynasta emerytura. Już się cieszę, chociaż jeszcze nie wiem, ile dostanę. Ale będzie chociaż na te lekarstwa. A może by wystarczyło na jakieś zabiegi? Na rehabilitację, na którą najbardziej brakuje. Kiedy trzeba oszczędzać, właśnie z tego się rezygnuje - mówi 78-latka. 

Takich osób jest niestety więcej. Każdego dnia muszą rezygnować nawet z najbardziej błahej przyjemności by mieć co włożyć do garnka bądź, by nie musieć rezygnować z niezbędnych lekarstw. Jest to bardzo ciężkie do wyobrażenia, że osoby, które w życiu przeżyły już naprawdę tak wiele, wciąż nie mogą zaznać pełni spokoju i przyjemności z życia. 

Na całe szczęście są osoby które na co dzień otrzymują nieco wyższą emeryturę, i te kilka groszy będą mogli wydać nie tylko na leki, jedzenie czy rachunki.  

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Wczasy z wnukami i pomoc ubogim

Przypominamy, że trzynasta emerytura nie będzie niosła za sobą powalającej kwoty. Emeryci otrzymają wówczas 888,25 złotych netto. Niektórzy już zaczynają planować, na co wydadzą te pieniądze. 

66-letnia pani Marianna Domagała wyznała, że dodatkowe pieniądze ma zamiar przeznaczyć na upragnione wczasy ze swoimi wnukami. Kobieta przyznaje, że na co dzień nie jest w stanie pozwolić sobie na wiele.  

- Mam czwórkę dzieci, więc musiałam skupić się na ich wychowaniu i z tego powodu moja emerytura wynosi tylko 850 zł. Niestety, nie starcza ona na wiele, same lekarstwa kosztują mnie około 200 zł miesięcznie. Na szczęście mieszkamy z mężem razem z dziećmi w domu jednorodzinnym, co pozwala nam wspólnie gospodarować naszym domowym budżetem. Gdybyśmy nie mieli wsparcia z ich strony, żyłoby się nam o wiele ciężej - wyznaje.  

Pan Jerzy Frankowski oświadczył, że te dodatkowe niespełna 900 złotych, chce między innymi rozdzielić między swoimi wnukami. Dodatkowo, chciałby wygospodarować z tego pewną kwotę, za którą będzie mógł rozpocząć remont swojego letniskowego domku na wsi. Co więcej, mężczyzna myśli nie tylko o sobie czy swoich najbliższych. Choć sam nie ma wiele, ma zamiar pomóc również tym, którzy na co dzień mają jeszcze gorzej od niego. 

- Wspomogę też chorych i niepełnosprawnych. Moja emerytura mi starcza, żona jest zadowolona, bo ona ma tylko 920 zł emerytury. - wyznaje. 

Pozostaje mieć nadzieję, że już niedługo wysokość emerytury wzrośnie na tyle, by seniorzy nie musieli martwić się już, czy w danym miesiącu starczy im pieniędzy na te najważniejsze potrzeby.  

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Marek Perepeczko PRZEWIDZIAŁ własną śmierć?! Przerażające i mrożące krew w żyłach słowa tuż przed śmiercią
  2. Uwielbiany aktor "M jak Miłość" zmarł w męczarniach na raka. Bardzo bał się śmierci
  3. Dramat Małgorzaty Rozenek. Nie wie, co zrobić ze święconką
  4. Dziecko Meghan dało o sobie znać! Są zdjęcia
  5. Paździoch z Kiepskich w lateksowym stroju i z pejczem domaga się współżycia. Szalone sceny w serialu [ZDJĘCIA]

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News