Nauka nieustannie się rozwija i nie na wszystkie postawione jej pytania zdołała jeszcze odpowiedzieć. Czasami zdarza się, że zagadki czekają tysiące lat na rozwiązanie. Ta sprzed prawie 4000 lat, rozwiązana została niedawno.

W 1900 roku Edgar Banks, postać będąca inspiracją dla Indiany Jonesa, odkrył starożytną mezopotamską tabliczkę. Nazwano ją Plimpton 322. Teraz, po odczytaniu tego, co na niej zapisano, stała się dowodem w sprawie, która wywróci matematykę do góry nogami. Okazuje się, że Babilończycy byli pierwszymi, którzy rozwinęli trygonometrię. Do tej pory uważano, że twórcą tej dziedziny był Hipparchos z Nikei.

Fragment gliny zawierający przełomowe informacje, przechowywano w kolekcji amerykańskiego Uniwersytetu Columbia. Niedawno zajął się nim australijski naukowiec, Daniel Mansfield. On i jego zespół z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii odkryli, że tabliczka przedstawia najstarszy i najbardziej precyzyjny stół trygonometryczny na świecie. Ustalono, że wykorzystywano go w budownictwie. Teraz posłużyć może w pracach geodezyjnych, grach komputerowych oraz przede wszystkim w edukacji.

Wyniki badań wskazują, że w Babilonie trygonometria znana była na półtora tysiąca lat wcześniej niż w Grecji. Metody obliczeniowe Babilończyków nie miały jednakże wiele wspólnego z tymi wykorzystywanymi dzisiaj. Nie stosuje się w nich kątów czy przybliżania.

 

...

Zobacz również