Potężne trzęsienie ziemi w Fukushimie. Tam jest elektrownia atomowa

Potężne trzęsienie ziemi w Fukushimie. Tam jest elektrownia atomowa Źródło: Wikimedia Commons/Joe Moross

Trzęsienie ziemi przeraziło mieszkańców Azji. Japończycy szczególnie przebywający w okolicach Tokio oraz Fukushimy zaczęli zachowywać się niespokojnie - niedaleko znajduje się przecież elektrownia atomowa, która 8 lat temu przeszła poważną awarię - poważniejszą od Czarnobyla.

Trzęsienie ziemi opanowało Japonię i wywołało panikę wśród mieszkańców dotąd bezpiecznej wyspy, chociaż tak narażonej na wszelkie klęski żywiołowe. Powagi sytuacji dodał fakt, że siła trzęsienia była dość wysoka, a niedaleko znajduje się elektrownia atomowa - pod wpływem mocnych wstrząsów może w każdej chwili zdarzyć się tragedia.

Trzęsienie ziemi o sile 6,2 uderzyło w północno-wschodnią Japonię

Niebezpieczne zjawisko zaskoczyło Japończyków późną porą: o 23:23 czasu lokalnego spotkali się z obliczem tragedii twarzą w twarz. Wiele osób nawet gdyby chciało, nie miało jak się ratować. Na szczęście magnituda 6,2 nie wywołała ogromnych strat. Za to mieszkańcy okolic Fukushimy byli spanikowani, ponieważ bali się powtórki tragedii sprzed 8 lat.

Rząd Japonii odetchnął z ulgą, ponieważ jak wynika z raportów z rejonów objętych zagrożeniem, nie zanotowano przypadków osób rannych lub śmiertelnych. Wschodnia Fukushima, która mocno odczuła trzęsienie, odetchnęła z ulgą. Zarówno regiony Miyagi jak i oddalone o 250 km Tokio są bezpieczne. Pracownicy elektrowni atomowej już utwierdzili się w przekonaniu, że nikomu nie grozi katastrofa sprzed 8 lat.

Trzęsienie ziemi o takiej magnitudzie mogło być przyczyną śmierci kilkudziesięciu tysięcy osób

Japończycy, gdy tylko odczuli wstrząsy, zamarli: ostatnie tak mocne trzęsienie ziemi miało miejsce w lipcu i sierpniu, ale było oddalone od lądu i umiejscowione kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeża. Teraz zapowiedź klęski była odczuwalna na lądzie. Aby doszło do prawdziwej zagłady, magnituda musiałaby osiągnąć moc 9 stopni w skali Richtera.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

11 marca 2011 roku właśnie trzęsienie ziemi o magnitudzie 9 spowodowało największą katastrofę od czasu 1986 roku, kiedy to awarii uległ rdzeń w Czarnobylu. Z racji tego, że Japonia leży na styku czterech płyt tektonicznych, jest narażona na częste wstrząsy oraz tsunami. W 2011 roku ta fala osiągnęła wysokość 23 metrów i zniszczyła wszystko na swojej drodze.

Dzisiaj grzeje: 1. Najgorszy z możliwych powód do ślubu. Uderzyła w nich fala krytyki, ale zbili fortunę
2. Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotych

Śmierć poniosło co najmniej 21 tysięcy osób. W wyniku tsunami ucierpiała elektrownia atomowa Fukushima I. Falochron elektrowni nie dał rady odeprzeć potężnej ilości wody, dlatego w każdym z budynków doszło do wybuchu. Służby musiały w błyskawicznym czasie nie tylko walczyć z żywiołem, ale też zorganizować ewakuację 220 000 osób.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wnuczka znanego aktora TVP zmaga się z nieuleczalną chorobą. ”Człowiek o tej chorobie nic nie wie, dopóki się z nią nie zetknie”
  2. Nie żyje legendarny aktor "Złotopolskich". Tysiące Polaków pogrążyło się w żałobie
  3. Był z nami od zawsze. Niestety, dzisiaj zmarł
  4. Koszmarna choroba zmieniła Ewę Drzyzgę. Gdy zobaczycie jak dzisiaj wygląda, oniemiejecie
  5. Policja myślała, że wchodzi na zwykłą imprezę. Gdy zobaczyli prawdziwe źródło krzyków, zamarli
     

Źródło: Daily Mail

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News