W czasie trwającego właśnie szczytu G20 doszło do pierwszego oficjalnego spotkania Donalda Trumpa w charakterze prezydenta Stanów Zjednoczonych z Władimirem Putinem. Gesty wykonywane przez obu przywódców były znaczące.

Jeszcze wczoraj wszystkie media żyły uściskiem dłoni, do którego doszło między prezydentami Polski i Stanów Zjednoczonych. Osoby śledzące poczynania Donalda Trumpa wiedzą, że w takiej sytuacji za każdym razem próbuje on pokazać swoją dominację nad rozmówcą poprzez silny chwyt.

Tym razem było jednak inaczej. Prezydenci podali sobie ręce, jednak Trump posunął się o krok dalej niż zwykle tj. złapał Putina za łokieć i poklepał po nim jak „podwładnego”.

W czasie rozmowy obu prezydentów z Jean Claude-Junckrem Trump poklepał Władimira Putina „przyjacielsko” po plecach. Rosyjski prezydent wyraźnie był zaskoczony tym gestem wykonanym pod okiem kamer.

Mimo iż wielu krytyków twierdzi, że Trump jest wyjątkowo prorosyjski, to tego rodzaju gesty mogą świadczyć, że jest zupełnie inaczej. W dyplomacji takie zachowanie odczytuje się jako „poniżenie” i nie traktowanie poważnie swojego rozmówcy. Zachowanie Trumpa tym bardziej może wzbudzać kontrowersje po rosyjskiej stronie, jak przypomni się to co mówił on między innymi o konieczności reakcji Polski oraz Stanów Zjednoczonych na „agresywne działanie i destabilizujące zachowanie Rosji” podczas wizyty w naszym kraju.źródło: Twitter

...

Zobacz również