To była największa tragedia w historii himalaizmu. 8 wspinaczy zmarło na szczycie w 1996 roku

To była największa tragedia w historii himalaizmu. 8 wspinaczy zmarło na szczycie w 1996 roku Źródło: Fot. Wikimedia.org

Tomasz Mackiewicz około roku temu stracił życie po, zdaniem Elisabeth Revol udanym, wejściu na szczyt Nanga Parbat w Pakistanie. Wydana niedawno biografia popularnego podróżnika wznowiła dyskusję o wspinaczce wysokogórskiej i zagrożeniach z nią związanych. Symbolem tego, jak niebezpieczne są podobne wyprawy, jest tragedia z 1996 roku.

Tomasz Mackiewicz wybrał góry, by zmienić swoje życie, uciec od nałogów i złych wspomnień i sprawdzić swoje możliwości w konfrontacji z potężną przyrodą, która nie baczy na ludzkie słabości. Niestety ostatnią ze swoich wypraw przypłacił życiem. Po kilku tygodniach wspinaczki wraz ze swoją francuską towarzyszką wszedł na szczyt Nanga Parbat zimą, który próbował zdobywać już w poprzednich latach, także częściowo samotnie. Odwagę i samozaparcie przypłacił jednak życiem. 25 stycznia ogłoszono jego pewną śmierć na wysokości ponad 7 tys. m.n.p.m. i w temperaturze sięgającej -50 st. Celsjusza. Te dramatyczne wydarzenia relacjonowaliśmy na Pikio.pl. - 10 lat temu chciał przeżyć swoją przygodę, nie czekając dłużej, przygodę, przez którą zrealizuje swoje marzenia, odczuje pełnię życia i będzie wreszcie SOBĄ. Wyłamywał się z ram i stawiał czoła nieznanemu z Markiem. Wyruszał wiedziony pewnością, że NIC nie jest niemożliwe dla tego, który bierze sprawy w swoje ręce - napisała w liście pożegnalnym do Tomasza Mackiewicza francuska himalaistka, które przeżyła wyprawę. Rocznica tych wydarzeń i wydana z ich okazji książka "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza" sprowokowała nową dyskusję o sensie i moralności himalaizmu, który w wielu przypadkach okazał się samobójstwem. Największą znaną tragedią w historii dyscypliny są wydarzenia z 10 i 11 maja 1996 roku z Mount Everest.

Tomasz Mackiewicz to jeden z wielu

Ekscentryczny wspinacz Tomasz Mackiewicz nie jest jedyną polską ofiarą najwyższych gór świata. W 2013 roku słynna stała się sprawa śmierci Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy stracili życie na Broad Peak. Jednak największą masową tragedią w historii wspinaczki na siedmio- i ośmiotysięczniki jest śmierć ośmiorga himalaistów, którzy będąc członkami dwóch oddzielnych wypraw stracili życie w dniach 10 i 11 maja 1996 roku. Ogółem maj okazał się wtedy bardzo tragiczny ponieważ do jego końca zginęły w górach następne cztery osoby.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM Wydarzenia te spowodowały trwającą do dziś dyskusję o sensie zapuszczania się w tak wysokie partie gór. Okazało się jednak, że marzenia pasjonatów są silniejsze od strachu i wyprawy nadal trwają, dając często tragiczne efekty.

Powstanie film o polskich himalaistach

Nieudana próba zdobycia Broad Peak przez parę polskich wspinaczy stała się inspiracją dla powstania filmu, którego premiera została zaplanowana na marzec 2020 roku. - Czy narażanie swojego życia jest fair? Czy w ekstremalnych warunkach ważne jest ratowanie swojego życia czy ryzykowna pomoc innym? Himalaiści to szaleńcy czy bohaterzy? A może takie kategorie w ogóle tu nie pasują? - powiedziała po wizycie na "Broad Peak" Karolina Stankiewicz. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Ojciec Mackiewicza powraca do tragedii na Nanga Parbat. Ma żal do kierownika akcji ratunkowej
  2. Wielka tragedia. Matka zagłodziła noworodka na śmierć
  3. Fani "M jak Miłość" wstrzymali oddech. Tragiczny wypadek uwielbianej postaci
  4. Córka gwiazdy zmarła i OSIEROCIŁA dwójkę dzieci. Piosenkarka z ROZPACZY zawiesiła karierę
  5. Anna Jantar przeżyła SZOK, gdy nakryła męża ze swoją RYWALKĄ. To był cios prosto w serce
  6. HGA Media – duży sukces firmy, szansa na karierę dla młodych
źródło: WP Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News