Mackiewicz tuż przed śmiercią nagrał poruszający film. Trudno powstrzymać łzy
Bartłomiej Chudy - 16 Grudnia 2018

Mackiewicz tuż przed śmiercią nagrał poruszający film. Trudno powstrzymać łzy

Tomasz Mackiewicz i jego śmierć na ośmiotysięczniku Nanga Parbat wzbudzały niedawno ogromne kontrowersje. Wielu krytykom zmięknie jednak serce, gdy zobaczą filmiki, które Mackiewicz nagrywał w drodze na szczyt.

Tomasz Mackiewicz nie wrócił żywy z zimowej wyprawy na Nanga Parbat. Szczyt o wysokości 8126 metrów chciał zdobyć po kilku nieudanych próbach. W styczniu tego roku wykonał kolejną próbę, razem z Francuzką Elisabeth Revol. Część źródeł wskazuje, że parze udało się zdobyć jeden z trudniejszych szczytów świata. Problemy zaczęły się przy schodzeniu.

Poruszające nagrania. Tomasz Mackiewicz nagrywał na Nanga Parbat

Himalaistom potrzebne było wsparcie. W stanie skrajnego wycieńczenia zespół ratunkowy odnalazł jedynie Francuzkę. Polak pozostał wyżej, na wysokości na której niemożliwe jest udzielenie pomocy. Został uznany za zmarłego. W lutym w Polsce odbył się jego symboliczny pogrzeb. Jego śmierć na Nanga Parbat odbiła się w kraju szerokim echem. W mediach i sieci rozgorzała dyskusja nad sensem jego wyprawy, powątpiewano też w działania ekipy ratunkowej i samej Francuzki, która nie pomogła Mackiewiczowi w sytuacji skrajnego wycieńczenia. Sieć obiegły nagrania himalaistów, udostępnione przez dwóch użytkowników Twittera (Matka Polka i ArturL). Dzięki nim widzowie moli poznać szczegółowe kulisy z ataku szczytowego na Nanga Parbat. Słowa Polaka wzruszą niejednego, również nieprzejednanego krytyka wspinaczki zimowej. - Życia nie mierzy się sumą oddechów, a ilością chwil, które zapierają dech - powiedział w jednym z nagrań Tomasz Mackiewicz. W kolejnych filmikach pozwolił sobie na odważne komentarze. Wskazuje w nich, co motywuje go do wspinaczki i jaki ma stosunek do dóbr materialnych. - Jak widać, jestem bliżej Boga. Ze względu na strach przed śmiercią, kalectwem - mówił.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
RyżLidl ma się z czego tłumaczyć! Obrzydlistwa w produktach spożywczychCzytaj dalej
- Człowiek jest mocny tylko w stosunku do drugiego człowieka. W pyskówkach, przekomarzankach. Często opiera się na materii. Tu w górach jest ona tymczasowa, jak i sam człowiek - dopowiedział Mackiewicz. Jego proste, ale płynące prosto z serca refleksje spotkały się z uznaniem internautów. Choć po dziś dzień zmarłemu nie odpuszcza się krytyki, wielu fanów gratulowało Polakowi życia zgodnie ze swoimi przekonaniami. - Miałeś to, o czym marzyłeś, bo starczyło Ci odwagi. Każdego, kto się z Tobą zetknął trochę nią zaraziłeś. Każdy, kto Cię poznał nigdy o Tobie nie zapomni - czytamy na profilu "Matka Polka", na którym pojawiło się jedno z nagrań Mackiewicza.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Gdzie jest grób Tomasza Mackiewicza? Pogrzeb Polaka był owiany tajemnicą
  2. O czym myślał Mackiewicz gdy odchodził? Wstrząsająca historia wciąż porusza Polaków
  3. Ojciec Mackiewicza po raz pierwszy opowiedział, jak syn „skontakował się z nim po śmierci na Nanga Parbat”
  4. Znaki zodiaku, które mają najlepsze maniery. Potrafisz się dobrze zachować?
Krzysztof JackowskiKrzysztof Jackowski potwierdza swój dar! Oto niezbite dowody jego jasnowidzeniaCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News