Do kin wszedł film biograficzny o Tolkienie. Kim był pisarz?

Do kin wszedł film biograficzny o Tolkienie. Kim był pisarz? Źródło: Instagram/jrrtolkien

Tolkien - film, na który czekają jego wielcy fani już niedługo będzie miał swoją premierę. Przybliżamy sylwetkę tego wielkiego pisarza - Johna Ronalda Reuela Tolkiena, autora m.in. "Władcy Pierścieni".

Tolkien - film na podstawie biografii pisarza jest niezwykle oczekiwany nie tyko przez miłośników opowieści o Śródziemiu. Jest to prawdziwa historia JRR Tolkiena, lingwisty i pisarza. Jego fani czekają na nią z pewną obawą. Każda biografia musi zachować równowagę między prawdą a fikcją. Z jednej strony filmowcy chcą stworzyć jak najdokładniejsze przedstawienie postaci, z drugiej strony muszą zadbać o to, aby film nie był monotonny i nudny. Jaki był naprawdę Tolkien? Czy film okaże się niezbyt zgodny z prawdą?

Tolkien - film, z którym nie zgadza się rodzina pisarza

Film "Tolkien" będzie miał swoją premierę już 17 maja 2019 roku. Nie wszyscy jednak są z tego zadowoleni. W trakcie pracy nad tą ekranizacją rodzina Tolkiena wydały zwięzłe oświadczenie, w którym ogłosiła, że „pragnie wyjaśnić, że ​​nie aprobują, nie autoryzują ani nie biorą udziału w tworzeniu tego filmu”, i że „nie popierają filmu i jego treść w jakikolwiek sposób ”. Bez względu na to, co o filmie sądzą bliscy Tolkiena, warto poznać parę ciekawostek o pisarzu i samemu zdecydować, czy film właściwie oddaje jego życie.

Tolkien - ciekawostki o autorze "Władcy pierścienia"

  • Mabel Tolkien (jego matka) uczyła swoje dzieci w domu. Tolkien miał naturalną zdolność do sztuki, botaniki i języków. Potrafił czytać i pisać płynnie w wieku czterech lat. Pierwszym językiem, który stworzył, był język nazwany przez niego "Naffarin".
  • Był żartownisiem - jako językoznawca i ekspert w dziedzinie literatury staroangielskiej i staronordyckiej, Tolkien był profesorem na Uniwersytecie Oksfordzkim. Chociaż Tolkien był cichy i skromny publicznie, nie był typowym, sztywnym, powściągliwym stereotypowym wykładowcą. Chodził na przyjęcia przebrany za niedźwiedzia polarnego, a nawet zdarzyło mu się dla żartów gonić sąsiada będąc przebranym za anglosaskiego wojownika trzymając toporek w dłoni.
  • Tolkien był weteranem I wojny światowej i brał udział m.in. w bitwie nad Sommą. Chroniąc się w okopach zachorował na gorączkę okopową, która zmusiła go do powrotu do domu. Opowiadał później, że wszyscy oprócz jednego z jego bliskich przyjaciół zginęli na wojnie. Tragedia ta miała bardzo duży wpływ na jego twórczość.

John Ronald Reuel Tolkien: cytaty, które warto znać

"Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają zasługuje na życie. Czy możesz ich nim obdarzyć? Nie bądź więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci, nawet bowiem najmądrzejszy nie wszystko wie".
J.R.R. Tolkien – Władca Pierścieni

"Może jest prawym człowiekiem, a może nie.
Pod maską pięknych słów potrafi się skryć bardzo szpetna dusza".
J.R.R. Tolkien – Dwie Wieże

"Świat rzeczywiście pełen jest zasadzek i wiele na nim ciemnych plam; ale nie brak też jasnych, a chociaż we wszystkich krajach miłość łączy się dzisiaj ze smutkiem, kto wie, czy się przez to nie pogłębia jeszcze".
J.R.R. Tolkien – Drużyna Pierścienia

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Smętarz dla zwierzaków 2019 - film oparty na książce
  2. Aladyn 2019 - nowy film oparty na disneyowskiej bajce
  3. The 100 online. Gdzie można obejrzeć serial Netflix?
  4. Lucyfer S04E01 online. Gdzie oglądać odcinek?
  5. X-Men: Mroczna Phoenix - premiera, zwiastun, trailer 2019
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News