Polaków od niedawna elektryzuje pomysł Prawa i Sprawiedliwości na wprowadzenie nowego podatku do ceny paliw sięgającego 25 groszy na litr. Tymczasem z powodu wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzed dwóch lat podrożeją też prezerwatywy. Podatek od prezerwatyw zostanie trzykrotnie podniesiony! 

Dwa lata temu Unia Europejska wydała wyrok w sprawie podatku VAT na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Zażądano podniesienia jego wysokości na produkty nie farmaceutyczne, czyli m.in. prezerwatywy. Polska miała łamać dyrektywę unijną utrzymując stawkę niższą od wymaganej.

– Wykreślenie tych pozycji z załącznika nr 3 ustawy o VAT oznaczać będzie, że produkty w nich ujęte przestaną korzystać z preferencyjnej 8 proc. stawki VAT i wskoczą na stawkę podstawową czyli 23 proc. Stanie się tak m.in. z prezerwatywami i smoczkami dla dzieci – mówi Andrzej Dmowski, adwokat z kancelarii prawnej Russell Bedford.

Stawka podatkowa na ten produkt wzrosnąć ma z 8 do 23%, czyli trzykrotnie! Komentatorzy burzą się, że Prawo i Sprawiedliwość wykona dyrektywę unijną tylko z powodu braku pieniędzy w budżecie i dlatego wystawi Polaków na dodatkowe wydatki, na dodatek w tak ważnym dla nich obszarze. Wskazuje się bowiem, że wiele dyrektyw nie zostało wykonanych.

Wzrosną także ceny innych, dotąd uprzywilejowanych artykułów. Głownie dziecięcych i medycznych. Już niedługo więcej zapłacimy za m.in. smoczki, strzykawki, torebki na lód, kroplomierze i worki tlenowe.

Dziś w Sejmie miejsce miała gorąca debata nad pomysłem PiS związanym z podniesieniem ceny paliw. Nie zanosi się jednak raczej na dyskusję w tej sprawie.

źródło: pb.pl

 

...

Zobacz również