To, co dzieje się obecnie w Polsce za sprawą reformy sądownictwa, nie umyka uwadze przywódców Unii Europejskiej. Mają już nowy plan co zrobić, by powstrzymać rządy Prawa i Sprawiedliwości, które ich zdaniem nie są zgodne z duchem europejskiej wspólnoty.

Już 31 sierpnia ma odbyć się posiedzenie komisji europarlamentu ds. wolności obywatelskich w sprawie reformy sądownictwa w Polsce. Co znamienne, ma na niej pojawić się nawet wiceszef Komisji Europejskiej – Frans Timmermans.

Unijni politycy nie wykluczają również wszczęcia wobec naszego kraju procedury o naruszenie prawa UE. Mogłaby się ona zakończyć nawet sprawą w Trybunale Sprawiedliwości.

Komisja dysponuje różnymi instrumentami, by zająć się tą sytuacją – zaznacza rzecznik Komisji Europejskiej – Margaritis Schinas.

O działania w sprawie poczynań rządu Prawa i Sprawiedliwości wobec polskich sądów zaapelowali szefowie pięciu frakcji Parlamentu Europejskiego. Ich zdaniem Komisja Europejska powinna w końcu podjąć zdecydowane kroki wobec naszego kraju.

źródło: rmf24.pl

...

Zobacz również