Prezydent Donald Trump od samego początku swojej politycznej kariery, obiecuje likwidację ustanowionej przez poprzednią administrację, tzw. Obamacare. Gdy doszło do głosowania nad jej zniesieniem, napotkał jednak przeszkodę w postaci trzech republikańskich senatorów. 

Podpisana w 2010 roku ustawa o dostępności służby zdrowia dla najbiedniejszych zakłada zwiększanie rządowych dotacji oraz regulacje rynku ubezpieczeniowego i medycznego. Takiej polityce Waszyngtonu otwarcie sprzeciwia się obecnie urzędujący prezydent.

Aby znieść rządowe regulacje rynku zdrowotnego, Donald Trump potrzebował większości w mocno podzielonym w tej kwestii Senacie. Nie udało mu się, gdyż z dyscypliny partyjnej wyłamało się trzech republikanów, w tym były kandydat na prezydenta, John McCain.

Po odrzuceniu przez izbę wyższą amerykańskiego zgromadzenia federalnego projektu zniesienia najgłośniejszej ustawy Baracka Obamy, Donald Trump zamieścił komentujący sprawę tweet.

Trzech republikanów i czterdziestu ośmiu demokratów zawiodło Amerykanów. Tak, jak mówiłem od samego początku, niech Obamacare upadnie, potem się z nią uporamy. Patrzcie! – napisał na Twitterze amerykański prezydent.

Zdaniem Agencji Reutersa była to ostatnia próba zniesienia Obamacare przez Partię Republikańską.

źródło: rmf24.pl

Zobacz również