NARESZCIE! To koniec "kałacha". Polska armia zostanie wyposażona w rodzimy karabin (VIDEO + ZDJĘCIA)

NARESZCIE! To koniec "kałacha". Polska armia zostanie wyposażona w rodzimy karabin (VIDEO + ZDJĘCIA)

Po blisko 70 latach "era kałasznikowa" w polskiej armii przechodzi do historii. Nasze wojsko zostanie wyposażone w całkowicie rodzimy karabin.

Od blisko 70 lat w wyposażeniu Wojska Polskiego były karabiny bazujące na konstrukcji słynnego AK-47. Jak się jednak okazuje, już niebawem "era kałasznikowa" w polskiej armii przejdzie do historii, a to wszystko za sprawą Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej- polski żołnierz zostanie wyposażony w karabin rodzimej konstrukcji.

Jak podaje portal defence24.pl, MSBS „obejmuje subkarabinek, karabinek podstawowy, karabinek-granatnik, karabinek wyborowy i karabinek maszynowy". Ponadto powstał również MSBS-R, który trafi do pododdziałów reprezentacyjnych wojska i innych służb mundurowych.

Głównymi zaletami nowych karabinów są przede wszystkim lepszy komfort użytkowania co daje przewagę nad przeciwnikiem oraz mniejsze koszty eksploatowania.

Projekt rodzimych karabinów zrodził się prawie dwie dekady temu, a prace rozpoczęły się 10 lat temu. Przez ostatnie 4 lata projekt opracowany przez m.in. Fabrykę Broni Łucznik był dofinansowywany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Poniżej zdjęcia niektórych modeli karabinów, które trafią w ręce polskich żołnierzy i służb.

fot. fabrykabroni.pl fot. fabrykabroni.pl fot. fabrykabroni.pl fot. fabrykabroni.pl https://www.youtube.com/watch?v=zr0SejF45nM
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News