Fakt, że w Polsce obywateli ubywa nie jest nowością. Nasze społeczeństwo starzeje się w tempie sprinterskim. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że do końca stulecia populacja Polski zmniejszy się drastycznie.

Dziennik Gazeta Prawna przekazała informacje wynikające z prognoz ONZ. Zawierają one straszną dla naszego kraju wizję szybkiej depopulacji. Do końca XXI wieku liczba ludności Polski spaść ma do 21 milionów.

Do roku 2050 populacja zmniejszy się o 15 proc., natomiast do końca stulecia o 45. Ponadto w 2050 mediana wieku obywateli RP wynosić będzie 50 lat – piąta najwyższa wartość w Unii Europejskiej.

– Czas pozbyć się złudzeń, że uda nam się uzupełnić deficyt populacji rękami wschodnich sąsiadów, mimo że Ukraińcy od wybuchu konfliktu zbrojnego z Rosją szturmują nasz rynek pracy.  Ukraińskie społeczeństwo starzeje się i kurczy szybciej niż polskie. Migranci zawsze są relatywnie młodsi, ale jeśli ktoś chciałby myśleć, że napływ Ukraińców zapełni lukę demograficzną w Polsce, jest w błędzie – dodaje i podkreśla, że ONZ umieściło Ukrainę na liście „państw, w których demograficzna bomba tyka najszybciej”. Nasi wschodni sąsiedzi mają również jedną z najgorszych prognoz dotyczących długości trwania życia – mówi DGP Joanna Tyrowicz z z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

źródło: wprost.pl

 

...

Zobacz również