Nie ulega wątpliwości, że ta zmiana doprowadzi do prawdziwej rewolucji w policji. Walczyły o nią tłumy Polaków, które przekonywały, że tylko w ten sposób można będzie rozliczać funkcjonariuszy z łamania prawa. Teraz ich starania okazały się owocne.

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak zapowiedział zmiany w wyposażeniu policjantów. Jak ujawnił, od listopada rusza pilotażowy program, który ma sprawdzić, jak będą działać kamery, które zostaną umieszczone na policyjnych uniformach.

Już wiadomo, że kamery docelowo trafić mają na mundury policjantów z drogówki i tych z patroli interwencyjnych. Minister wyjaśnił, że chodzi o „dowód rozstrzygający, w przypadku naruszenia prawa”.

– To jest rozwiązanie, które będzie dotyczyło drogówki, ale również patroli interwencyjnych. W sytuacji spornej będziemy mieć dowód rozstrzygający, czy doszło do naruszenia prawa, czy też nie, w obie strony – mówi Błaszczak.

O wyposażenie funkcjonariuszy policji w kamery od lat walczyła masa Polaków. Zwolennicy tej koncepcji podawali, że tylko w ten sposób można ustrzec się przed brutalnością policjantów, która już niejednokrotnie doprowadziła do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Apele o wprowadzenie kamer na uniformach wzmocniły się zwłaszcza po śmierci Igora Stachowiaka w ubiegłym roku.

źródło: onet.pl

Jak Kaczyński zaczynał karierę zawodową? Nie zgadniesz! Pierwsze prace polityków

...

Zobacz również