Po serii totalnych kompromitacji Biura Ochrony Rządu, władza zdecydowała się na zastąpienie tej formacji Państwową Służbą Ochrony. Projekt ustawy trafił do wewnątrzresortowych konsultacji. W ten sposób rząd chce zwiększyć bezpieczeństwo ochranianych osób i obiektów. 

MSWiA zdecydowało się na zastąpienie BOR-u nową formacją w związku z serią totalnych kompromitacji, którego zagroziły życiu i zdrowiu osób piastujących najważniejsze funkcje w państwie. Resort powoła nową PSO, czyli Państwową Służbę Ochrony.

Ma to być elitarna służba wyspecjalizowana w ochronie najważniejszych osób w państwie.

– W Państwowej Służbie Ochrony wprowadzone zostaną przepisy usprawniające procedury oraz czynności ochronne. Służbę w niej pełnić będzie więcej funkcjonariuszy. Opracowane zostaną nowe zasady naboru. Kandydaci poddawani będą badaniu na wariografie – można przeczytać w komunikacie MSWiA.

Przewodniczącym PSO zostanie komendant jako centralny organ administracji rządowej.

– Będzie to elitarna służba, która będzie zajmowała się bezpieczeństwem najważniejszych osób w państwie, ale także bezpieczeństwem obiektów rządowych. Dziś w niektórych z tych obiektów o bezpieczeństwo dbają firmy ochroniarskie. Chcemy, żeby to instytucje państwowe brały odpowiedzialność za bezpieczeństwo – mówił minister Błaszczak w radiowej Trójce.

...

Zobacz również