Wybitny himalaista Wojciech Kurtyka ujawnia, jak postrzegano zaginionego w Nanga Parbat Tomka. Dla środowiska himalaistów Mackiewicz był śmieciem, był obiektem szyderstw i kpin.

71-letni Wojciech Kurtyka pojawił się na spotkaniu w Centrum Premier w Warszawie podczas którego opowiedział, jakie zarzuty padały pod adresem Tomka Mackiewicza w środowisku wspinaczy.

ZOBACZ TAKŻE: Nie słyszeliście o cichym bohaterze z Nanga Parbat. Ocalił Revol

Dla środowiska himalaistów Mackiewicz był śmieciem

Kurtyka wyznał, że często docierały do niego przykre słowa na temat Mackiewicza, który był lekceważony przez innych wspinaczy. Szydzili z jego niskiego budżetu, braku odpowiednich szkoleń i sprzętu wspinaczkowego.

– Mackiewicz był obiektem szyderstwa i kpiny w środowisku wspinaczy. Natomiast ja go postrzegałem jako pokrewną duszę. Śmiano się z jego niskobudżetowych wypraw. On postępował niestandardowo. To, co robił w himalaizmie, jest czymś niebywałym. Zdumiewa, że to pierwsze wejście w zimie w stylu alpejskim było dokonane przez człowieka, który nie przeszedł szkoleń, posługiwał się linami rolniczymi, wspinał się bez większych zabezpieczeń – powiedział himalaista.

ZOBACZ TAKŻE: Jackowski zdradza co stało się z Mackiewiczem po odejściu Revol

Wojciech Kurtyka opowiedział o tym, jak on postrzega Mackiewicza

Pomimo tych podłych słów, które usłyszał o Mackiewiczu, 71-latek postrzegał go jako osobę z ogromną charyzmą i potężnym hartem ducha. Mężczyzna przyznał, że był pod ogromnym wrażeniem jego osoby.

– To, co spotkało Tomka, wynikało z niepohamowanego dążenia do osiągnięcia własnego celu i kresu. Bardzo żałuję, ale niestety osobiście go nie poznałem. Śledziłem jego losy i ta śmierć jest dla mnie niesłychanie osobistą stratą. Przeżywałem to trzy dni. To utrata jednego spośród nas, jednego z najbardziej wolnych i niezależnych ludzi – powiedział Kurtyka.

ZOBACZ TAKŻE: Revol szokuje w wywiadzie. „Tomkowi krew nie przestawała wyciekać…”

Źródło: fakt24

Dlaczego Mackiewicz zaczął się wspinać? 10 nieznanych faktów z jego życia


Mordercze mrozy w Polsce i na świecie: 10 wstrząsających zimowych rekordów


Czy Robert Biedroń nadaje się na prezydenta Polski?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz również

Absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze medialne doświadczenia zdobywałam w regionalnych oddziałach Telewizji Polskiej. Redaktor newsów i kierownik zmiany newsroomu portalu Pikio.pl.

Link do profilu na LinkedIn:
https://www.linkedin.com/in/sylwia-banachewicz-3a5463136/