Świat obiegła informacja o nowym dokumencie sugerującym, że dotychczas znana kategoryzacja dinozaurów jest… błędna!

W 1888 roku paleontolog Harry Seeley powiedział, że wszystkie dinozaury dzielą się na dwie kategorie: ptak-hippedowany (Ornithischia) i jaszczurki (Saurischia). Taki podział został przyjęty. Jednak badanie opublikowane w nowym wydaniu „Nature” sugeruje, że ta klasyfikacja jest błędna.

Według oryginalnej pracy Seely’a z XIX wieku, dinozaury ptasie obejmują stworzenia z rogami i zbrojami, takie jak popularne Triceratops i Stegosaurus. Do jaszczurek należą teropody czyli m.in. T-rex i sauropodomorphs czy Brontosaurus.

Matthew Baron, doktorant na Uniwersytecie w Cambridge, studiował skamieniałości dinozaurów z całego świata i skatalogował je w zależności od 457 różnych cech. Potem użył programu komputerowego w celu ich analizy. Opierając się na tych cechach, program komputerowy zasugerował układ, który jest bardziej właściwy.

Nowe drzewo genealogiczne dinozaurów przedstawia teropody – które pierwotnie były uważane za jaszczurki – wraz z chimerowymi dinozaurami w jednej grupie. „To tak, jakby ktoś mówił, że ani koty, ani psy nie są tym, o czym myśleliście, a niektóre zwierzęta, które nazywacie kotami to właściwie psy.” – przekonuje ekspert Ed Young.

„To radykalna propozycja z rozsądną podstawą, ale nikt nie oczekuje, że będzie to ostatnie słowo”, powiedział Kevin Newman – biolog Uniwersytetu w Kalifornii w rozmowie z dziennikarzem New York Times.

Kontynuował, że poprawna klasyfikacja dinozaurów może być trudna, ponieważ w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dokonano tak wiele nowych odkryć. Wiele z dinozaurów ewoluowało w sposób, który sprawia, że trudno na umieścić je na drzewie genealogicznym.

źródło: theverge.com

...

Zobacz również