REWOLUCJA! Katolicy w szoku, Papież wydał zgodę na...

REWOLUCJA! Katolicy w szoku, Papież wydał zgodę na... Źródło:

Papież Franciszek dał się poznać jako wyjątkowo liberalny hierarcha, który pragnie by Kościół katolicki szedł z duchem czasu. Niedawno pochodzący z Argentyny Ojciec Święty po raz kolejny zaskoczył świat postępową reformą.

Papież Franciszek zezwolił, aby żonaci mężczyźni pełnili w rejonie Amazonki niektóre funkcje kapłanów. Wszystko zaczęło się od prośby brazylijskiego kardynała Claudio Hummesa, przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Amazonii.

Krok w stronę zniesienia celibatu?

83-letni duchowny wystosował do Ojca Świętego oficjalną prośbę, by ten zezwolił na wyświęcenie viri probati (wypróbowanych mężów) na terenie Amazonii, gdzie Kościół cierpi na znaczny niedobór księży. Póki co pozwolenie dotyczyłoby jedynie wspomnianego rejonu. - Musimy się zastanowić, czy viri probati wchodzi w grę. Później musimy określić, jakie zadania mogliby oni wykonywać, na przykład, w odległych społecznościach - tłumaczył Ojciec Święty. Odstąpienie od zasady celibatu to jednak nie koniec prawdopodobnych zmian w Kościele. Na synodzie biskupów w 2019 roku ma zostać poruszona kwestia wyświęcania kobiet-diakonów na kapłanów. Papież Franciszek rzekomo jest bardzo przychylny tej reformie. Komentatorzy podkreślają, że w Kościele katolickim już teraz funkcjonują księża, którzy byli żonaci. Tak jest m.in. w przypadku anglikańskich pastorów, którzy wrócili do Kościoła katolickiego, w Kościele katolickim obrządku koptyjskiego czy w niektórych odłamach Kościołach katolickiego obrządku wschodniego. Źródło: newsweek.pl Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu