To badanie szokuje. Miliony Polaków myślą, że PiS jest w opozycji do rządu

To badanie szokuje. Miliony Polaków myślą, że PiS jest w opozycji do rządu

Co dziesiąty Polak nie wie, kto tak naprawdę rządzi w naszym kraju. Według badania, które przeprowadziło TNS, 9% obywateli Polski nie zdaje sobie sprawy z tego, że to Prawo i Sprawiedliwość dzierży władzę. Zamiast tego uważają, że to PiS jest... największą siłą w opozycji.

Sondaż przeprowadzony przez TNS miał wykazać, która partia polityczna według Polaków jest trzonem opozycji. Pierwsze dwa miejsca nie dziwią - największy odsetek badanych - 40% - wskazało, że to PO jest wiodącą partią opozycyjną. Za Platformą ulokowała się Nowoczesna z wynikiem 11%.

Zaskakuje natomiast trzecie miejsce, na której znajduje się... partia rządząca. Według 9% badanych to właśnie formacja Kaczyńskiego stoi na czele polskiej opozycji. Można z tego wyciągnąć prosty wniosek - co dziesiąty Polak nie wie, kto sprawuje władzę w jego kraju.

Wyniki te porównano z tymi, które TNS uzyskało w badaniu w 2006 roku, kiedy także rządziło PiS. PO było wtedy uważane za największą partię opozycyjną przez ponad połowę Polaków - 58%. Co ciekawe, znalazło się wtedy 3% ankietowanych, którzy wskazali, że to PiS jest najważniejszym ugrupowaniem opozycji.

Warto podkreślić, że co trzeci Polak ma jednak problem ze wskazaniem partii, która gra na wśród opozycjonistów pierwsze skrzypce. Według danych TNS, w porównaniu z 2006 rokiem, dziś sprawia to trudność większemu odsetkowi społeczeństwa (25% w 2006 i 33% w 2016).

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: natemat.pl pt
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News