Poczynania polskiego rządu wobec wymiaru sprawiedliwości już od dłuższego czasu budzą wątpliwości instytucji unijnych. Głos w sprawie naruszania standardów Unii Europejskiej zabrał wiceszef Komisji Europejskiej, Frans Timmermans.

Zdaniem holenderskiego polityka praworządność w naszym kraju jest zagrożona i nie wyklucza on podjęcia specjalnych kroków w celu jej ochrony. Stwierdził, że możliwym jest wprowadzenie tzw. „opcji atomowej”, czyli uruchomienia art. 7 traktatu o Unii Europejskiej. Artykuł ten narażałby Polskę na poważne sankcje ze strony Brukseli.

– Zmiany w systemie sprawiedliwości znoszą niezależność sądów w Polsce i pogłębiają zagrożenie dla rządów prawa – stwierdził Timmermans.

Wiceszef KE zaznaczył, że każda z ustaw zmieniających ustrój sądów, które proponuje Prawo i Sprawiedliwość „wzmacniają zagrożenie systemowe dla rządów prawa” oraz że każda z nich poważnie zagraża niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. Jego zdaniem niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy sądy znajdują się pod całkowitą kontrolą rządu.

źródło: rp.pl

Zobacz również