Wygląda na niepozorną wiadomość SMS. Jeśli ją dostałeś, natychmiast wyjmij kartę SIM

Wygląda na niepozorną wiadomość SMS. Jeśli ją dostałeś, natychmiast wyjmij kartę SIM Źródło: Unsplash/ Brett Jordan

Telefon może zostać zainfekowany wirusem przychodzącym z wiadomości SMS. To nowa, groźna plaga, która zagraża naszym komórkom. Należy zachować szczególną ostrożność.

Telefon komórkowy to dziś narzędzie zawierające mnóstwo wrażliwych danych swoich użytkowników. Kontakty, maile, nawet nasze lokalizacje i zamówienia - to wszystko znajduje się w naszych komórkach. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele informacji ukrywa się w tych niepozornych urządzeniach. Tymczasem okazuje się, że telefon może zostać bardzo łatwo zainfekowany wirusem. Wystarczy zwykły SMS.

Telefon zainfekowany wirusem z SMS-a

Wirus wysyłany przez wiadomości SMS, czyli tak zwany atak Simjacker, infekuje urządzenie nie poprzez system operacyjny, a bezpośrednio przez kartę SIM. Jeżeli haker przejmie kontrolę nad kartą, jest w stanie wysyłać z naszego telefonu SMS-y, co grozi otrzymaniem dużego rachunku.

Simjacker może też służyć do kontrolowania lokalizacji czy podsłuchu. Specjaliści z AdaptiveMobile Security uważają, że stworzono go na polecenie rządu któregoś z krajów w celach szpiegowskich. 

Do zainfekowania telefonu wystarczy jeden SMS. Będzie on wyglądał niepozornie. Wysłany z obcego numeru, może wyglądać jak odpowiedź na wiadomość, której nie wysłaliśmy. Tymczasem zawiera on informacje STK, które zinterpretuje przeglądarka S@T. Wszystko odbywa się na poziomie karty SIM, dlatego zagrożone są wszystkie modele telefonów - zarówno te z Androidem, jak i te z iOS.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Podobnie działa inny wirus - WIBattack, który po odebraniu SMS-a atakuje aplikację Wireless Internet Browser. Po skutecznym zainfekowaniu haker zyskuje możliwość wysyłania wiadomości, dzwonienia czy łączenia z Internetem.

Rozwiązanie? Wyjęcie karty

Trudno wciąż określić, jaka jest skala zagrożenia i kto za nim stoi. Eksperci Ginno Security Lab szacują, że w niebezpieczeństwie są nawet setki milionów urządzeń. Test kart SIM wykazał, że 3,5 procent urządzeń jest podatnych na atak. Jeśli chodzi o polskich operatorów, to Play ogłosił, że nie używa już przeglądarki S@T, dzięki czemu klienci tej sieci są odporni na ataki.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarny wokalista. Zmarł po ciężkiej chorobie, opłakują go gwiazdy
2. Andrzej Duda przekazał tragiczną wiadomość. Nie żyje Bohater naszych czasów

Jeżeli podejrzewamy, że nasz telefon został zaatakowany podejrzanym SMS-em, należy bezzwłocznie wyjąć kartę SIM. Oprogramowanie będzie bezpieczne, zagrożona jest karta. Sprawę należy więc zgłosić do operatora i poprosić o wymianę karty SIM. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. PRACA MARZEŃ czeka! Dają 5 tys. zł za 6 godzin pracy
  2. W dniu ślubu teściowa szepnęła jej coś na ucho. Panna młoda prawie zemdlała. Nic dziwnego - to było straszne
  3. Przerażające informacje w Polsacie. Pojechali na pogrzeb, nie wiedzieli, że na własny
  4. Zaczyna się. W Polskę lada moment uderzy gigantyczna fala zimna
  5. Zrozpaczona Kinga Rusin przekazała informacje o śmierci bliskiej sobie osoby. "Odszedł"

Źródło: WP

Następny artykuł